Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 3 października 2022 13:07
Reklama

100 dni wojny w Ukrainie. Polska zwija akcje pomocowe [ZDJĘCIA]

Punkt nadawania PESEL na Stadionie Narodowym przestaje działać. Darmowe przejazdy koleją możliwe są tylko na wybranych trasach. Ruch na granicy zmalał, a wielu uchodźców wraca do domów.
100 dni wojny w Ukrainie. Polska zwija akcje pomocowe [ZDJĘCIA]
Ruch na granicy zmalał, a wielu uchodźców wraca do domów
Autor: Straż Graniczna

W setny dzień wojny Rosja zajmuje około 20 procent terytorium Ukrainy. To głównie wschód i południe. Walki nadal trwają. Prezydent Ukrainy mówi, że dziennie ginie około 100 żołnierzy, a kilkuset zostaje rannych. Mówi też, że straty rosyjskie są znacznie większe.

Rosja - przypomnijmy - napadła na Ukrainę około godziny 4 rano 24 lutego. Niemal od razu do Polski zaczęli przybywać przerażeni ludzie, którzy w pośpiechu pakowali dobytek życia w jedną walizkę. To głównie kobiety i dzieci.

Zajęliśmy się wtedy nimi najlepiej, jak potrafiliśmy. Zanim do akcji wkroczyły na dobre władze państwowe, zdziałały samorząd i zwykli ludzie. Sami organizowali pomoc. Dawali jeść, pić, dach nad głową.

Jak dziś wygląda ta pomoc? Najkrócej: zwija się. I nie jest to zarzut, bo nie ma już potrzeby podejmowania aż tylu zadań na tak dużą skalę, jak było to jeszcze miesiąc temu. Ukraińcy wracają też do siebie.

Od wybuchu wojny ukraińsko-polską granicę przekroczyło blisko 3,8 mln osób. To były dziesiątki i setki tysięcy ludzi dziennie. Teraz jest to około 20 tys. osób w ciągu doby.

Straż Graniczna podaje statystyki:

  • luty – wjechało 355 tys. osób,
  • marzec – 2 mln,
  • kwiecień – 661 tys.,
  • maj – 670 tys.

Teraz Ukraińcy często przyjeżdżają do Polski na kilka godzin. Na zakupy albo żeby odwiedzić rodzinę.

„Ostatnio spory ruch na granicach generują handlarze samochodów, którzy korzystają z wprowadzonego przez rząd Ukrainy 6 kwietnia zniesienia cła importowego, akcyzy i podatku na importowane z UE auta. Żeby wjechać na Ukrainę, kierowcy stoją pod polską granicą nawet tydzień” - dodaje „Rzeczpospolita”.

Również samorządy zaczęły likwidować specjalne stanowiska do obsługi uchodźców. W Katowicach z 20 stanowisk zostały 3. W Lublinie zamknięto jedno z centrów pomocowych.

„Punkty recepcyjne przy samej granicy na razie nie są potrzebne. Zawiesiliśmy funkcjonowanie czterech mniejszych punktów recepcyjnych w Lubyczy Królewskiej, w Horodle, w Dołhobyczowie oraz w Dorohusku. W tej chwili będą aktywne cztery punkty recepcyjne w Tomaszowie Lubelskim, Hrubieszowie oraz w starostwie hrubieszowskim i w Chełmie. Zatrzymaliśmy te większe ośrodki. Gdyby w danym momencie nastąpił gwałtowny wzrost liczby uchodźców, to są one w stanie go zaabsorbować” - tak tłumaczy swoje decyzje wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Z kolei władze Warszawy informują, że „Punkt na Stadionie Narodowym zakończy swoją działalność po 83 dniach funkcjonowania. Otwarty był od 19 marca 2022 r., najczęściej 7 dni w tygodniu w godzinach od 8 do 16. W sumie wydano już ponad 111 000 numerów PESEL na terenie Warszawy”.

Punkt na stadionie przestanie działać 7 czerwca, a jego zadania przejmą dzielnicowe delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich.

Nie ma już także darmowych przejazdów koleją dla uchodźców. Chociaż PKP Intercity informuje, że na wybranych trasach uciekający przed wojną nadal mogą jechać za darmo. To kursy z i do miast położonych przy wschodniej granicy: Chełma, Dorohuska, Lublina, Hrubieszowa, Przemyśla, Zagórza, Jarosławia i Rzeszowa.

Tak było...

W naszej galerii zdjęć przypominamy, co działo się na naszej wschodniej granicy tuż po napadzie Rosjan  na Ukrainę. Widać na nich to, co wszyscy mamy jeszcze w pamięci. Przede wszystkim absolutnie bezinteresowny wysiłek wielu osób, które chciały pomóc uciekającym przed barbarzyńską nawałą sąsiadom. Bez oglądania się na koszty, ryzyko, niewygody. Taka była potrzeba chwili...

 

Czytaj także: Rosjanie porzucili psa. Teraz walczy po stronie Ukrainy

Czytaj też: Z samego piekła. Obrońcy Azowstalu na zdjęciach Dmytro Kozackiego

 


 Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: BruesTreść komentarza: Taka Informacja! Przed wprowadzeniem nowych przepisów pieszy znajdujący się na przejściu miał pierwszeństwo więc oczywiście ludzie gineli. Ale każdy był nauczony że należy podejść do przejścia, rozejrzeć się i oczekiwać na możliwość wejścia. Dziś po zmianie przepisów pieszy podchodzi do przejścia i już ze świadomością że ma prawnie pierwszeństwo, nie zważając na pojazdy znajdujące się w ruchu bez możliwości zatrzymania się, wkracza wprost pod nadjeżdżający pojazd. Ludzie ogarnijcie się. Pierwszeństwo nie daje nam nieśmiertelności.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 12:34Źródło komentarza: Dlaczego piesi giną na przejściach dla pieszych? Odpowiedź zaskakujeAutor komentarza: Karolina wTreść komentarza: Nie rozumiem, po co mają sprawdzac deklaracje dot. Śmieci czy rozliczenia podatkowe? Jaki ma to związek z ogrzewaniem?Data dodania komentarza: 29.09.2022, 16:51Źródło komentarza: Wnioskowałeś o dodatek węglowy? Urzędnik sprawdzi teraz twoje śmieciAutor komentarza: KaczanTreść komentarza: 40tyś i 5tyś debetu brzmi lepiejData dodania komentarza: 28.09.2022, 19:39Źródło komentarza: Chciała sprzedać płaszcz. Straciła prawie 8 tysięcy złotychAutor komentarza: sdgfhfgTreść komentarza: https://www.slowopodlasia.pl/artykul/19999,to-spelnienie-naszych-marzen-rozpoczyna-sie-budowa-hali-widowiskowo-sportowej-w-miedzyrzecu-podlaskimData dodania komentarza: 28.09.2022, 00:06Źródło komentarza: "To spełnienie naszych marzeń". Rozpoczyna się budowa hali widowiskowo-sportowej w Międzyrzecu PodlaskimAutor komentarza: Małgorzata MościckaTreść komentarza: Oddam trzy rowery tylko ktoś musi je odebrać bo nie mam czym ich przetransportowacData dodania komentarza: 27.09.2022, 22:44Źródło komentarza: Masz zbędny rower? Daj mu drugie życie i pomóż potrzebującym!
Reklama
Reklama
Reklama