Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 12:59
Reklama

Policyjna pogadanka o bezpieczeństwie z KGW w Miłkowie

Parczewscy policjanci spotkali się z członkami Koła Gospodyń Wiejskich w Miłkowie. Głównym tematem spotkania były przestępstwa na szkodę osób starszych i osób mieszkających samotnie w podeszłym wieku. Oprócz tego mundurowi opowiedzieli o zasadach i warunkach korzystania z jednośladów oraz wręczyli odblaskowe kamizelki
Policyjna pogadanka o bezpieczeństwie z KGW w Miłkowie
Policjanci opowiedzieli seniorom o czyhających na nich niebezpieczeństwach
Autor: KPP w Parczewie

W rozmowie z seniorami policjanci apelowali o czujność i ostrożność w kontaktach z obcymi. Funkcjonariusze omówili sposoby wykorzystywane przez przestępców oszukujących metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, „ na wypadek komunikacyjny” oraz „na wygraną w loterii”.

Zwracali także uwagę na oszustwa popełniane za pomocą wiadomości sms, dotyczące różnego rodzaju niedopłat oraz linków przekierowujących na na zhakowane strony internetowe i konta, które są bardzo podobne do tych prawdziwych.

Uczulali także starsze osoby na to, że oszuści wykorzystują dobroduszność, empatię i obniżony poziom czujności seniorów podszywając się pod członków rodziny.

W trakcie spotkania policjanci podkreślali, jak ważna jest rozmowa z bliskimi oraz odpowiednia reakcja na zaistniałe zdarzenia. Tłumaczyli dlaczego powinno się weryfikować informacje i co doprowadza do tego, że można stracić duże sumy pieniędzy i oszczędności, które gromadzone były przez całe lata.

- Ostrzeżeniem było również hasło, że policjanci i funkcjonariusze innych służb nigdy nie żądają i nie przyjmują pieniędzy, ani nie informują o planowanych działaniach. Te zachowania są typowym elementem oszustw. W ich przypadku należy jak najszybciej zakończyć rozmowę, skontaktować się z osobami najbliższymi, a w dalszej kolejności poinformować policję lub zgłosić próbę oszustwa na numer alarmowy 112. Dobrą okazją było również zwrócenie uwagi osobom starszym poruszającym się na rowerach, że ich bezpieczeństwo tak na prawdę zależy od nich samych. Od tego w jaki sposób przestrzegają przepisów, czy rower którym się poruszają jest sprawny, czy korzystają z dodatkowych elementów, które poprawiają ich widoczność czyli odblasków. Ponadto, na koniec, wręczono ulotki informacyjne, kamizelki odblaskowe oraz odtworzono filmiki instruktażowe i spoty opracowane w ramach działań profilaktycznych dotyczących seniorów - informuje oficer prasowy parczewskiej policji, starszy sierżant Ewelina Semeniuk

Czytaj także: Oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów. Zamiast 250 zł za ankietę, możesz mieć czyste konto

Czytaj też: Oszuści powracają z nowym-starym pomysłem. Żeby wyłudzać nasze dane i pieniądze

 


 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
Reklama