Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Sobota, 25 czerwca 2022 03:25
Reklama

Legendarny fotograf Chris Niedenthal odwiedzi Radzyń Podlaski

24 czerwca na placu Wolności odbędzie się wernisaż wystawy "Fotografia" Chrisa Niedenthala. Tego dnia zaplanowano też spotkanie autorskie z legendarnym fotografem, autorem prawdziwych zdjęć-symboli, rozpoznawalnych niemalże przez wszystkich Polaków.
Legendarny fotograf Chris Niedenthal odwiedzi Radzyń Podlaski
Chris Niedenthal odwiedzi 24 czerwca Radzyń Podlaski
Źródło: Wikipedia

Wernisaż wystawy "Fotografia" Chrisa Niedenthala odbędzie się  w piątek 24 czerwca o godz. 18:00 w Galerii Mobilnej Radzyńskiego Ośrodka Kultury na placu Wolności/Skwerze Podróżników w Radzyniu Podlaskim. O godz. 19:00 natomiast organizatorzy zapraszają do sali kameralnej ROK na spotkanie autorskie połączone z pokazem zdjęć tego legendarnego fotografa. Na spotkaniu będzie można kupić książkę Chrisa Niedenthala "Zawód fotograf".

– Wystawa „Fotografia" Chrisa Niedenthala to obraz czasów przemian w naszym kraju. Autor w charakterystyczny dla siebie sposób tworzy zbiór obrazów-symboli, rozpoznawalnych niemalże przez wszystkich Polaków. Począwszy od początku lat 80. XX wieku aż po współczesność Chris Niedenthal dokumentuje polską kulturę, najważniejsze przełomowe wydarzenia oraz życie codzienne Polaków. Każda fotografia to oddzielna historia, pokazana w niebywale sugestywny sposób. Te fotografie mówią o nas więcej niż tysiące słów – opowiada Tomasz Młynarczyk, członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Lubelski oraz prezes Radzyńskiego Klubu Fotograficznego "Klatka".

Chris Niedenthal urodził się w polskiej rodzinie w Londynie. Studiował fotografię w London College of Printing, po czym w 1973 roku przyjechał do Polski na kilka miesięcy i pozostał do dziś. Pracował zawsze jako tzw. „wolny strzelec". Na początku lat 80. współpracował z amerykańskim tygodnikiem Newsweek, a od 1985 roku, jako fotograf kontraktowy, dla Time Magazine. Dla tego czasopisma robił reportaże w całej wschodniej i centralnej Europie, Związku Radzieckim i na Bałkanach. Przez kilka lat współpracował również z niemieckim tygodnikiem Der Spiegel. Był świadkiem powstania wolnego związku zawodowego „Solidarność" podczas strajku w stoczni im. Lenina w Gdańsku w 1980 roku, jak również wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981 r., później dokumentował upadek komunizmu w roku 1989. Wygrał nagrodę w konkursie World Press Photo w 1986 roku za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara. Przez wiele lat pracował nad cyklem fotografii, dotyczących dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, które przedstawił w formie wystaw w wielu miastach w Polsce i za granicą (m.in. „Tabu. Portrety Nie Portretowanych", „PracujeMY", „Listy do Syna"). Jest autorem m.in. kultowej już fotografii kina Moskwa w Warszawie, wykonanej w grudniu 1981 r., na początku stanu wojennego.

Chris Niedethal jest autorem m.in. kultowej już fotografii kina Moskwa w Warszawie, wykonanej w grudniu 1981 r., na początku stanu wojennego.

CZYTAJ TEŻ: Kayah i Komodo gwiazdami festiwalu Kultura bez Granic w Kobylanach!

PRZECZYTAJ: Jarmark Wohyński zaprasza. Zapisy tylko do 20 czerwca


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Reklama