Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 14 sierpnia 2022 18:01
Reklama

Usuną pomnik Armii Radzieckiej w Terespolu

Obelisk wzniesiony w hołdzie Armii Radzieckiej w 1950 roku w Terespolu, w dowód wdzięczności za wyzwolenie miasta spod jarzma faszystowskiego zostanie usunięty. Początkowo miała go przejąć białoruska fundacja, ale ostatecznie nie zgodził się na to IPN.
Usuną pomnik Armii Radzieckiej w Terespolu
Pomnik upamiętniający poległych żołnierzy Armii Radzieckiej stoi obecnie w Terespolu na skwerze imienia gen. dyw. Franciszka Krajowskiego
Źródło: polskaniezwykla.pl

Pomnik upamiętniający poległych żołnierzy Armii Radzieckiej stoi obecnie w Terespolu na skwerze imienia gen. dyw. Franciszka Krajowskiego. Był on upamiętnieniem żołnierzy w tym miejscu pochowanych. W 1958 roku nastąpiła ekshumacja wszystkich ciał, natomiast w 2019 roku decyzją wojewody lubelskiego pomnik ten został usunięty z ewidencji grobów wojennych. Mając na uwadze stan wizualny pomnika, burmistrz Terespola zlecił wykonanie budowlanej ekspertyzy technicznej.

- Opis stanu technicznego tego pomnika wykonany przez uprawnionego rzeczoznawcę budowlanego wskazuje na to, że stanowi on zagrożenie dla mienia oraz zdrowia i życia osób przebywających w jego pobliżu. Rada Miasta Terespol w dniu 20 maja, głosami czternastu radnych przy jednym głosie wstrzymującym się, podjęła decyzję o jego usunięciu, po czym Wojewoda Lubelski miał 30 dni na ustosunkowanie się co do poprawności podjętej uchwały. Po tym czasie zostanie on zdemontowany. Wszyscy znamy historię roku 1939, gdy z zachodu Niemcy zaatakowali nasz kraj, a od wschodu wkroczyła armia radziecka. Uważam, że Ci żołnierze radzieccy są tacy sami jak Ci, którzy w barbarzyński sposób zaatakowali teraz Ukrainę. Jest to rzecz nie do przyjęcia we współczesnym świecie. W sprawie usunięcia tego pomnika postąpiliśmy tak jak wiele innych samorządów w kraju. Nie jest to na pewno obelisk, który upamiętnia bohaterów, nie symbolizuje żadnego dobra kulturowego. Rozmawiałem o tym z wieloma mieszkańcami miasta. – tłumaczy burmistrz Terespola, Jacek Danieluk.

IPN wyraził zgodę na jego usunięcie, natomiast konserwator zabytków poinformował, że ten pomnik nie jest objęty żadną ochroną z jego strony. Według fachowców budownictwa, próba zdemontowania tego pomnika poskutkuje tym, że rozpadnie się on na kawałki. Początkowo obelisk chciała przejąć białoruska fundacja, ale na jego przekazanie nie zgodził się Instytut Pamięci Narodowej, z czym osobiście zgadza się burmistrz miasta Terespol. 

Nieco inny pogląd na temat zlikwidowania pomnika ma radny Robert Wieczorek.

- Ja byłem zdania, że to nie my powinniśmy podjąć inicjatywę usunięcia pomnika tylko IPN lub Urząd Marszałkowski bądź wojewoda. A nie, my radni, musieliśmy tę decyzję inaugurować, po to, by IPN na bazie naszego wniosku podjął uchwałę. Procedura powinna być odwrotna. Teraz cała odpowiedzialność spada na radnych. Moim zdaniem również- a jestem z wykształcenia historykiem – pomnik nie nosi znamion komunizmu, a jest poświęcony poległym, którzy szli z frontem białoruskim, z Armią Czerwoną i którzy wyzwalali te tereny. Akurat w tym rejonie naszych wojsk nie było. Ja jestem za tym, aby taki pomnik gdzieś przenieść. Może nie w jakieś eksponowane miejsce. To jest też w jakimś sensie pomnik historii. Trzeba mówić zarówno o historii pozytywnej jak i negatywnej - mówiącej o tym, że w takim systemie kiedyś przyszło nam żyć – mówi Robert Wieczorek.

Czytaj także: Na szkolnym placu stanął pomnik patronki – św. Królowej Jadwigi

Czytaj też: Pod autostradę wywłaszczą ponad 1600 działek w województwie lubelskim!


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Robert Danieluk 22.06.2022 21:55
Ten pomnik powinien już dawno zniknąć z głównej ulicy.

ReklamaStudnie wiercone, pompy ciepła, deszczownie, nawodnienia, tel. 508 046 239, 504 320 592
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ja67Treść komentarza: Po meczu mam 3 wnioski. 1. drużyna prezentuje się po raz drugi bardzo pozytywnie, a to nie może być przypadek. 2. murawy wykonanej przez zachwalaną przez rzeczniczką i samego prezydenta miasta firmę tel - bruk nie jest w stanie uratować nikt, bo pod kilku centymetrową jest warstwa ziemi-betonu. 3. miał być stadion na miarę potrzeb a wyszła trybunka która spełniła oczekiwania ok.1000 osób w sytuacji gdy transmisję na YouTube obejrzało 6000 tyś.Data dodania komentarza: 14.08.2022, 16:21Źródło komentarza: Podlasie kontra Wieczysta: To były wielkie emocje!Autor komentarza: PiknikTreść komentarza: A niby co się działo na trybunach? Sędzia musiał przerwać mecz, bo ktoś rzucił piroData dodania komentarza: 14.08.2022, 14:05Źródło komentarza: Podlasie kontra Wieczysta: To były wielkie emocje!Autor komentarza: czy to korner czy to rogTreść komentarza: Wiecej piszecie o kibicach racach i o tym co sie dzialo na trybunach niz o tych wspanialych chlopakach z Podlasia.Data dodania komentarza: 14.08.2022, 13:14Źródło komentarza: Podlasie kontra Wieczysta: To były wielkie emocje!Autor komentarza: *":'"Treść komentarza: Polowanie czas zacząć .Data dodania komentarza: 14.08.2022, 12:49Źródło komentarza: Nocny pożar w przetwórni ryb. Szacowane straty to 1,5 mln złAutor komentarza: eyutyiouypTreść komentarza: https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/one-piece-film-red-full-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/bullet-train-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/thor-love-and-thunder-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/top-gun-maverick-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/nope-2022-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/beast-2022-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/dragon-ball-super-hero-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.hybrid-analysis.com/sample/7c7381606bd2aa6115c36d608b4953802795eff32a00f64039c9c0094ff79bb8 https://blog.ineuron.ai/Compound-versus-Recurve-Armbr-ste-yYcrKmzpAf https://ameblo.jp/yinileon/entry-12758690241.html https://dataverse.harvard.edu/dataverse/avec-un-classique/ http://herbarium.biol.sc.edu/floracaroliniana/checklists/checklist.php?cl=1827 https://www.onfeetnation.com/photo/albums/hsjhksdkjduwyrjhdask http://allabouturanch.com/forum/topics/ydgkhgshd6 https://github.com/tersengat/naerti-ts-inaaghmdeg-gadabrunebuli-arbalet-i/blob/main/README.md https://okcheartandsoul.com/news/maggior-parte-di-questi-sono/ https://nashkursk.com/events/s-tochki-zreniia-udobstva-blochnye-luki/44029/ https://www.vbtc.news/politics/sostavnye-i-rekursivnye-arbalety/5891/Data dodania komentarza: 13.08.2022, 21:29Źródło komentarza: Gmina Drelów
Reklama
Reklama
Reklama