Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 4 października 2022 08:25
Reklama

Umowa podpisana! Kiedy przejedziemy S19 z Międzyrzeca do Radzynia?

26 lipca przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisali umowę na projekt i wybudowanie odcinka drogi ekspresowej S19 od Międzyrzeca Podlaskiego do Radzynia Podlaskiego. Chodzi o ponad 22 kilometry trasy, którą wykonać ma chińska firma Stecol Corporation.
Umowa podpisana! Kiedy przejedziemy S19 z Międzyrzeca do Radzynia?
Podpisano umowę na projekt i wybudowanie odcinka drogi ekspresowej S19 od Międzyrzeca Podlaskiego do Radzynia Podlaskiego. Wykona go Stecol Corporation.
Źródło: GDDKiA/Krzysztof Nalewajko

We wtorek 26 lipca w Radzyniu Podlaskim podpisano umowę z wykonawcą na zaprojektowanie i wybudowanie odcinka drogi S19 pomiędzy Międzyrzecem Podlaskim a Radzyniem Podlaskim. 

Długo wyczekiwana inwestycja

To kolejny etap trasy, przekazany do realizacji w województwie lubelskim. W podpisaniu umowy uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, GDDKiA oraz wykonawcy firmy Stecol Corporation z Chin, przedstawiciele władz samorządowych, a także wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk

– To wyjątkowy czas dla ziemi radzyńskiej i powiatu radzyńskiego, bo oto przez wiele lat wysiłkiem samorządów, gmin tego powiatu oraz starostwa powiatowego rozwijaliśmy infrastrukturę drogową na potrzeby społeczności lokalnej. Przyszedł teraz ten czas, długo wyczekiwany, że na ziemi radzyńskiej, przez ten teren, przebiegać będzie droga, która łączyć będzie nie tylko społeczność województwa lubelskiego, nie tylko społeczności naszej ojczyzny, ale tak naprawdę w tych trudnych czasach łączyć będzie północ Europy z południem – mówił wicewojewoda. Podziękował również wszystkim, którzy są zaangażowani w realizację tej inwestycji.

Przypomnijmy, że droga S19 jest częścią międzynarodowej trasy Via Carpatia (poza odcinkiem Kuźnica Białostocka – Białystok), która w Polsce nosi ona oficjalnie nazwę „Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego”. Szlak ma połączyć litewską Kłajpedę z greckimi Salonikami.

CZYTAJ TEŻ: Pod autostradę wywłaszczą ponad 1600 działek w województwie lubelskim!

 – Oto dzisiaj jesteśmy świadkami tego wyjątkowego wydarzenia, na które czekano tutaj z utęsknieniem. Widzimy, jak ważną rolę spełnia Via Carpatia już teraz, na odcinku między Lublinem a Rzeszowem. Liczymy, że te 22,3 km od granic Międzyrzeca Podlaskiego do Radzynia Podlaskiego również niebawem będzie cieszyło nie tylko nasze oko, ale szczególnie kierowców. O tym, jak ważna to jest droga niech świadczy fakt, że wraz z rozbudową infrastruktury dróg ekspresowych zwiększa się bezpieczeństwo osób podróżujących, ale szczególnie przyczynia się to do rozwoju gospodarczego terenów, przez które przebiega Via Carpatia – dodał Robert Gmitruczuk.

26 lipca przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisali umowę na projekt i wybudowanie odcinka drogi ekspresowej S19 od Międzyrzeca Podlaskiego do Radzynia Podlaskiego. Fot. Ministerstwo Infrastruktury
„Kręgosłup komunikacyjny”

O roli S19 mówił też przedstawiciel ministerstwa.

 – Ta droga ma wymiar międzynarodowy, krajowy oraz lokalny. S19 jest elementem międzynarodowego szlaku Via Carpatia, który połączy docelowo Bałtyk z Morzem Czarnym i Morzem Egejskim. Jest nazywany przez polityków Europy Środkowej „kręgosłupem komunikacyjnym Trójmorza” i słusznie. Jest to przełamanie wieloletnich zaszłości historycznych, które nie pozwalały przez dziesiątki lat budować połączeń komunikacyjnych na osi północ – południe, połączeń bezpiecznych i komfortowych. Dzisiaj ta rzeczywistość się zmienia – podkreślał rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś

Dodał, że droga ma również charakter lokalny, dając lepsze połączenie pomiędzy Międzyrzecem a Radzyniem, ułatwi tym samym życie mieszkańcom naszego regionu i da mu impuls rozwojowy dla tych terenów. Ponadto wpłynie na poprawę bezpieczeństwa kierowców i pieszych. 

Ponad 22 kilometry nowej trasy

Odcinek pomiędzy Międzyrzecem a Radzyniem będzie liczyć ok. 22,3 km. Na początkowym fragmencie o długości ok. 3 km nowa, dwujezdniowa trasa przebiegać będzie w śladzie obecnej drogi krajowej nr 19. Następnie poprowadzona zostanie nowym korytarzem i ominie od zachodniej strony miejscowość Kąkolewnica.

W ramach inwestycji zaplanowane są dwa węzły drogowe: Kąkolewnica – w okolicach miejscowości Grabowiec – oraz Radzyń Podlaski Północ. Ponadto wybudowane zostaną cztery mosty, jedenaście wiaduktów, sześć przejść dla zwierząt dużych i średnich, dziewięć przepustów z funkcją przejść dla zwierząt małych oraz drogi dojazdowe i lokalne.

Zgodnie z umową, drogę ekspresową wybuduje wyłoniona w przetargu firma Stecol Corporation za nieco ponad 570 mln zł. Wykonawca będzie miał na zrealizowanie inwestycji 36 miesięcy od zawarcia umowy, z wyłączeniem okresów zimowych w czasie trwania robót budowlanych. To oznacza, że nowym odcinkiem Via Carpatii pojedziemy w pierwszej połowie 2026 r. Inwestycja realizowana będzie w systemie „Projektuj i buduj” w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych.

CZYTAJ TEŻ: Mieszkańcy mają obawy, że droga podzieli miejscowość

To kolejny odcinek Via Carpatia, który został oddany do realizacji w naszym regionie. W lutym br. rozpoczęła się realizacja S19 od granicy województw mazowieckiego i lubelskiego do Miedzyrzeca Podlaskiego (ok. 13,7 km). Ten odcinek wykona firma Strabag za kwotę 391,5 mln złotych. Zakończenie tego etapu inwestycji planowane jest na drugą połowę 2025 roku.

Fot. GDDKiA

Droga ekspresowa nr 19 to budowana we wschodniej części Polski trasa pomiędzy przejściem granicznym z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej a granicą ze Słowacją w Barwinku. Jej łączna długość szacowana jest na około 570 km. 

CZYTAJ TEŻ: Realizacja S19 na odcinku Międzyrzec - Radzyń coraz bliżej!


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: sdgfTreść komentarza: https://zenodo.org/record/7141176?olo Black Adam Movie OnlineData dodania komentarza: 04.10.2022, 03:23Źródło komentarza: "To spełnienie naszych marzeń". Rozpoczyna się budowa hali widowiskowo-sportowej w Międzyrzecu PodlaskimAutor komentarza: nickjoeaTreść komentarza: https://www.linkedin.com/pulse/livestream-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-live-free-nba-preseason-/ https://www.linkedin.com/pulse/live-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-free-nba-preseason-basketball-/Data dodania komentarza: 04.10.2022, 01:40Źródło komentarza: Wnioskowałeś o dodatek węglowy? Urzędnik sprawdzi teraz twoje śmieciAutor komentarza: nickjoeaTreść komentarza: https://www.linkedin.com/pulse/livestream-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-live-free-nba-preseason-/ https://www.linkedin.com/pulse/live-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-free-nba-preseason-basketball-/Data dodania komentarza: 04.10.2022, 01:39Źródło komentarza: Ruszają wypłaty dodatku węglowego. Wiemy, kiedy będą przelewyAutor komentarza: nickjoeaTreść komentarza: https://www.linkedin.com/pulse/livestream-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-live-free-nba-preseason-/ https://www.linkedin.com/pulse/live-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-free-nba-preseason-basketball-/Data dodania komentarza: 04.10.2022, 01:39Źródło komentarza: "To spełnienie naszych marzeń". Rozpoczyna się budowa hali widowiskowo-sportowej w Międzyrzecu PodlaskimAutor komentarza: nickjoeaTreść komentarza: https://www.linkedin.com/pulse/livestream-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-live-free-nba-preseason-/ https://www.linkedin.com/pulse/live-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-free-nba-preseason-basketball-/Data dodania komentarza: 04.10.2022, 01:39Źródło komentarza: Sebastian Szymański po raz kolejny zagrał w reprezentacji Polski
Reklama
Reklama
Reklama