Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 05:28
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Rolnicy z Zahorowa bezsilni w starciu z bobrami

Rolnicy z Zahorowa bezsilni w starciu z bobrami

Brązowe, miękkie, lśniące futerko znikające pod wodą stało się zmorą rolników z Zahorowa. Zasiedlające rzekę Czapelkę bobry, budując tamy, zalewają łąki i niszczą grunty. Zamiast użytków zielonych powstały bagna. Podtopiona ziemia traci na wartości i nie daje żadnych dochodów. Gryzonie opanowały teren, bo mają większe prawa – są pod ochroną.

Ze stratami w tym roku musi się zmierzyć co najmniej kilku gospodarzy z Zahorowa. – Mamy trudność z wykoszeniem łąk, bo woda cały czas stoi. Nie dość tego, bobry wykopują też jamy w ziemi i często jest tak, że jak jedziemy ciągnikiem, to on leci do boku. Jest niebezpieczeństwo, bo można wylądować w rowie albo się przewrócić. Ludzie mają tutaj też stawy, które bobry też podkopują. Jeszcze trochę i zniszczą wszystko! – alarmuje Beata Mazur, radna gminy Piszczac.

Chcą rozebrać tamę

Inny mieszkaniec Zahorowa tłumaczy, że bobry nie dają im spokojnie żyć od kilku lat. Sprzęt się niszczy, łąki dziczeją, a ziemia traci na wartości. – Nie mamy z tych łąk teraz żadnej korzyści. Tego nie można ani wykosić, ani wypasać bydła, bo ono tu nie wejdzie. A jak na zimę trawa zostanie, to tylko gnić będzie – denerwuje się rolnik.

Czy rolnicy są na straconej pozycji? Bobry są pod częściową ochroną i jako takie nie mogą być bezkarnie płoszone czy zabijane. Karą grozi też samowolne niszczenie żeremi i nor. Wszystkie tego typu działania wymagają zgody Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. 

– Nasi pracownicy zrobili rekonesans i potwierdzili, że tama znajduje się na górnym odcinku Czapelki. Wystąpiliśmy w ubiegłym tygodniu do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z wnioskiem o uzyskanie pozwolenia na rozbiórkę tamy. Po otrzymaniu pozwolenia usuniemy zaporę i udrożnimy koryto rzeki – zapowiada Aneta Lis, rzecznik Wojewódzkiego Zarządu Melioracji Urządzeń Wodnych w Lublinie.

Bóbr swoje prawa zna

Jednak zniszczenie tamy nie wystarczy, ponieważ bobry powracają i w ciągu kilku dni mogą zbudować w tym samym miejscu nową zaporę. Podobnie doraźne jest spłoszenie bobra, bo futrzak i tak wróci na siedlisko, które sobie upodobał.

Zgodnie z procedurami, na spłoszenie i odstrzelenie bobrów też trzeba uzyskać zezwolenie w RDOŚ. We wniosku trzeba dodatkowo określić metodę płoszenia. Czy to będzie na przykład metoda hukowa, z wykorzystaniem armatek czy petard. A jeśli chodzi o odstrzał, trzeba wskazać obszar, na którym będzie on prowadzony, termin oraz osobę, która się tego podejmie – czyli konkretny myśliwy, który ma zezwolenie na broń. Trzeba także określić, ile osobników ma być odstrzelonych. Przy tym należy pamiętać, że obowiązuje okres ochronny, od 15 marca do 1 października do bobrów strzelać nie można.

Jednak posiadanie zezwolenia na odstrzał nie zawsze rozwiązuje problem. – Bóbr jest sprytny. Żyje w warunkach, które są dla człowieka trudno dostępne: bagna, torfowiska, tereny zalane wodą. Ustrzelenie go jest trudne. – wyjaśnia Duklewski.

Czy warto starać się o odszkodowanie?

Poszkodowanym są przyznawane odszkodowania za różne rodzaje szkód. Wnioski powinni składać do RDOŚ, która szacuje szkody. Jeśli poszkodowani nie zgadzają się z jego wysokością, należnej rekompensaty zawsze można dochodzić na drodze sądowej.

– Najwyższe odszkodowania w województwie lubelskim wypłacane są za szkody powstałe na stawach hodowlanych. Mogą sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych. – informuje rzecznik. Nawet jeśli bobry powodują straty co roku w tym samym miejscu, RDOŚ jest zobowiązana za każdym razem wypłacić odszkodowanie tym samym poszkodowanym. 

Więcej przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa, nr 43

Sylwia Bujak



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
kotek 24.10.2017 17:35
w ortelu też robią co chca. a rozbieranie tam nic nie daje. rozpelniły sie i tyle. jak dziki

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Rolnik-MyśliwyTreść komentarza: I wyobraźcie sobie, że zdecydowana większość tych kwot przeznaczona jest na wypłatę odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzynę. Dewizowki to nie fanaberia kół, tylko konieczność, która pozwala utrzymać płynność finansową kołom łowieckim. Prosze zadac sobie troche trudu i do tych niby ogromnych zyskow proszę przeciwstawić wysokośćwyplaconych odszkodowań np dla naszego Powiatu.Data dodania komentarza: 28.04.2024, 11:01Źródło komentarza: Łowy na grubą zwierzynę pachną grubymi pieniędzmi. Zostawiają je zagraniczni myśliwiAutor komentarza: sąsiadTreść komentarza: Wyniki bardzo czytelne....... Gratulacje 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 27.04.2024, 20:21Źródło komentarza: Walczyli o puchar Rektora – GALERIA - PATRONAT SŁOWA PODLASIAAutor komentarza: czyt →tTreść komentarza: Robią to DLA CIEBIE. Abyś się zadziwił. COP, a ostatnio wielkie lotnisko, gdzieś Arabi?Bahrajn? Przesiadkowe. Okazało się, że tam trwała wojna w Iraku. Przed wojną był spokój, tylko Husajn, ale Husajn (ten z Waszyngtonu) się na niego obraził i wysłał Dżordża (Żorżik, wiesz, kto to Żorżik wy Lwowi). I był tam straszny swąd spalenizny. Sukses odnotowany, czołgi sprzedane. Zbudujemy nowe, lepsze, nowsze. Kochani, My ostrzegamy, prosimy, pokazujemy Księżyc, brudnym paluchem (ponieważ jesteśmy zapracowani, tak, tak). I kiedy się już nie spodziewasz (Ż), Grom uderza. Zwyczajny grom, uderza po raz Trzeci. Taka jest historia. Pani Kasia o COŚ prosiła. No.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 10:22Źródło komentarza: Są pieniądze na bialską megainwestycję komunikacyjnąAutor komentarza: Sima GrymtransTreść komentarza: Bzdura to t... Mam CMR ot 06.04.2024 I 8 km do 68.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 00:32Źródło komentarza: 1100 ciężarówek w kolejce do przejścia granicznego Kukuryki-KozłowiczeAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Dzień dobry. A co ma Pan zamiar zrobić z chamem leśniewskim , który wyżywa się na kursantach?Data dodania komentarza: 26.04.2024, 22:48Źródło komentarza: Nowy dyrektor WORD: To będzie najnowocześniejsze centrum w regionie
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama