Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 11 czerwca 2026 13:46
Reklama
Reklama

Seniorzy świętowali pod hasłem "Pasja łączy pokolenia" [ZDJĘCIA]

Seniorzy ze Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów świętowali równocześnie Dzień Matki, Dzień Ojca i Dzień Dziecka. Nie zabrakło występu artystycznego oraz zabaw i ciekawych prelekcji. Hasłem wydarzenia były słowa „Pasja łącząca pokolenia”. W imprezie wzięli udział członkowie związku z Białej Podlaskiej, Chotyłowa, Łomaz i Sławatycz.
Seniorzy świętowali pod hasłem "Pasja łączy pokolenia" [ZDJĘCIA]
Seniorzy ze Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów świętowali równocześnie Dzień Matki, Dzień Ojca i Dzień Dziecka

Autor: Anna Chodyka

Wydarzenie odbyło się w piątek, 2 czerwca w sali widowiskowej Bialskiego Centrum Kultury. Jak przekazuje Maria Skonieczna prezes bialskiego oddziału Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, tematem wiodącym spotkania Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów było hasło: „Pasja łącząca pokolenia”.

– Wystąpili prelegenci z doświadczeniem, którzy przekazali jak nawiązać i utrzymać więź z młodszym pokoleniem. Do realizacji tego tematu zaprosiliśmy Urszulę Parnicką, która jest niekwestionowanym autorytetem, ciekawie mówi i jest dobrze przygotowana. Zaprosiliśmy też Monikę Cedrzyńską, dietetyczkę, która przez cały rok prowadziła warsztaty kulinarne dla seniorów, a teraz zwróciła uwagę na odpowiednią dietę pomagającą utrzymać zdrowie i dobre samopoczucie – mówi Maria Skonieczna

Dodaje, że wystąpił też Wojciech Fedoruk, podróżnik, który w przystępny sposób opowiedział jak przygotować się do podróży i jak zaplanować wyjazd. Jest synem członka Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów. – Jeżeli mamy wspólne pasje, dzieci i wnuki częściej będą nas odwiedzały. W czasie spotkania zachęcamy też by poznać się nawzajem. Cieszy nas również, że wójtowie i prezydenci doceniają nasze działania – zaznacza prezes.

Wręczyli statuetki "Dla Przyjaciela"

Tego dnia przyznano dziesięć statuetek „Dla Przyjaciela”. To wyróżnienie skierowane do liderów ruchu seniorskiego, którzy są bardzo aktywni i pomagają innym lub są zaangażowani artystycznie. Nagradzane są też osoby, które działają na rzecz Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów. Tym razem nagrodę otrzymali: Władysław Gawryluk, Jacek Szewczuk, Ewa Lipowiecka, Roman Fedoruk, Józef Hołonowicz, Jerzy Czyżewski, Jarosław Bijata, Urszula Parnicka, Stanisław Romaniuk, Józef Komorowski.

Inżynier Henryk Szpura działa w Grupie Poetyckiej „Marzenie”, prowadzonej przez Annę Tonkiel, grupa ma celu urozmaicać spotkania, wystąpiła także tym razem. 

– Grupa poetycka wypełnia utworami wydarzenia orgaznizowane przez związek. Związek Emerytów i Rencistów działa w całej Polsce, w naszym regionie zrzesza ok. tysiąca osób, w tym z Białej Podlaskiej. Dziś przyjechały osoby ze Sławatycz, Łomaz, Chotyłowa. Działalność jest bardzo urozmaicona, mamy liczne grupy tematyczne, ale też organizowane są imprezy kulturalne i wyjazdy na spektakle teatralne, a także integracyjne. Seniorzy preferują najbardziej spotkania taneczne, które muzycznie prowadzi Krzysztof Giez. Tańce trwają do późnych godzin nocnych – zdradza Henryk Szpura.

Jak budować relacje z wnukami?

W czasie uroczystości zabrała też członkini związku Lidia Kuźmiuk, która została wyróżniona przez „Kurier Lubelski” w konkursie „Kobieca twarz Lubelszczyzny” w kategorii „Kobieta dojrzała”. 

– Wygrałam w Białej Podlaskiej, a następnie finał w Lublinie. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania moich kolegów i koleżanek ze związku, którzy wysyłali sms-y. Głosy pozwoliły zakwalifikować się do konkursu, za co serdecznie dziękuję. Komisja brała pod uwagę osobowość kandydatki, rozmawiając z nią na temat jej zainteresowań, rodziny i sposobu wyrażania emocji. Okazało się, że moja prezentacja była najciekawsza. Dlatego zostałam nominowana do kolejnego etapu na szczeblu ogólnopolskim, liczę na państwa głosy – mówi Lidia Kuźmiuk.

Małżeństwo Kuźmiuków także bierze udział w artystycznych występach na spotkaniach Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów
fot. Anna Chodyka

Dr Urszula Parnicka wykłada na Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej, dla seniorów przygotowała prelekcję pt. „Więzi i relacje międzypokoleniowe drogą do szczęścia rodzinnego”.  

– To temat bardzo trudny, ale dotyczący każdego. Z racji pełnionych ról w rodzinie tworzą się pewne relacje, które są bardzo istotne i niedoceniane w polskich rodzinach. Seniorom przekazałam jak budować relacje międzypokoleniowe, ale też jakie błędy popełniamy. Wskazałam, czego unikać, by relacje były lepsze, by budowały bliską więź. Podstawowa rada to mieć czas dla rodziny, celebrować święta, planować wspólne wyjazdy, jest to często zaniedbywane – mówi dr Urszula Parnicka

Wykładowca zajmuje się prowadzeniem zajęć związanych z planowaniem czasu wolnego i prozdrowotnym trybem życia seniorów, rekreacją, regeneracją sił. Prowadzi też gimnastykę usprawniającą w Klubie Kultury Piast i Klubie Osiedlowym Scena. – Zachęcam do przyjścia na moje zajęcia, w poniedziałek ćwiczymy od 10.30 do 11.30 i od 12:00 do 13:00, w Piaście, we wtorek godz. 14:00 w Klubie Scena, w czwartek 10.30 do 11.30 w Klubie Piast, o godz. 18.00 w Klubie Scena, w piątek o godz. 9.00 w Klubie Piast, o 18:00 w Klubie Scena.  

 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Butik Parkowa 13 – oferta odzieży w rozmiarach 38-60. Unikalne kolekcje dla Twojej sylwetki. Zapraszamy na zakupy przy kawie
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Realia, a nie hańba i wstyd Treść komentarza: ,,Kasa, Misiu, kasa...,, . Awansować, stracić kilka melonów, spaść i dalej spadać, kto tego chce ? Data dodania komentarza: 11.06.2026, 10:08 Źródło komentarza: Weekendowe zmagania klasy okręgowej [GALERIA ZDJĘĆ] Autor komentarza: Art Lew Treść komentarza: Poprzedni zarząd klubu, zdaje się poległ na tych ,,grubych milionach,, bo miał być awans, a w trzech kolejnych sezonach nie było. W dzisiejszych czasach, przy ciągłych rotacjach składami drużyn piłkarskich, Podlasie trenera Oleksiuka oparte na wychowankach, jawi się jako wyjątkowo stabilna drużyna, może właśnie to spowodowało, że pomimo takiej rotacji w składzie tuż przed nowym sezonem, miejsce w ligowej tabeli jest porównywane, do dokonań drużyny trenera Renkowskiego ? Bo to, że obecni gracze, wcale nie są gorsi od poprzedników, wydaje się pewne. Data dodania komentarza: 11.06.2026, 10:04 Źródło komentarza: Dobry wynik i profit za grę juniorów Autor komentarza: Broda Treść komentarza: Okazało się, że Podlasie Renkowskiego za grube miliony jest tyle samo warte co Podlasia Oleksiuka za grosze. Więc po co przepłacać? Data dodania komentarza: 11.06.2026, 08:23 Źródło komentarza: Dobry wynik i profit za grę juniorów Autor komentarza: Pinokio Treść komentarza: Przecież wszyscy wiedzą, że awansować nie chce nikt. Dobrze, że Lutnia po raz piąty z rzędu nie została mistrzem bo znowu musiała by się "zesr..." ze strachu przed IV ligą. Okręgówka bialska okryta jest hańbą i wstydem od tych dezercji przed grą na poziomie wojewódzkim. Data dodania komentarza: 11.06.2026, 08:02 Źródło komentarza: Weekendowe zmagania klasy okręgowej [GALERIA ZDJĘĆ] Autor komentarza: Zygmunt Treść komentarza: Bialskie Fabryki Mebli ul Sidorska deweloper kupił a ludzi na bruk mimo produkcji to jest niszczenie historii miasta a prezydent i rada miasta mają gdzieś ludzi pracujących od pokoleń.... aby nie spotkalo to kino Merkury bo za bardzo deweloper panoszy się w mieście układy i ukladziki Data dodania komentarza: 11.06.2026, 05:45 Źródło komentarza: Biała Podlaska. Deweloper kupił kino, ale bloku tam nie postawi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama