Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 21:37
Reklama

Gmina Kąkolewnica: Wójt istotnie naruszył prawo oświatowe

Wojewoda zadecydował w sprawie rozporządzenia, którym wójt pod koniec czerwca powierzył obowiązki dyrektora na okres miesiąca Adamowi Juchnikowskiemu, który funkcję tę pełnił przez ostatni rok szkolny. Wojewoda uznał, że tym rozporządzeniem wójt naruszył przepisy prawa oświatowego i stwierdził jego nieważność. Jednak jak sygnalizują radni, ignorowania przepisów prawa jest w urzędzie więcej.
Gmina Kąkolewnica: Wójt istotnie naruszył prawo oświatowe

3 sierpnia Urząd Wojewódzki odniósł się do skargi, jaka wpłynęła na początku lipca do nadzoru prawnego wojewody. Zastrzeżenia do przedłużenia dotychczasowemu p.o. dyrektora funkcji na kolejny miesiąc miała Rada Rodziców i członek Rady Pedagogicznej. Wyrażono w nich obawy, że Adam Juchnikowski sprawuje funkcję na podstawie zarządzenia, które może być niezgodne z prawem.

Juchnikowski pełnił funkcję dyrektora przez ostatni rok szkolny, po tym jak na wiosnę 2017 roku wójt nie zorganizował konkursu na dyrektora w szkole w Brzozowicy Dużej, a z końcem sierpnia ówczesnej dyrektor kończył się kontrakt. Wtedy, zgodnie z prawem oświatowym wójt wyznaczył na 10 miesięcy kolejnego roku szkolnego osobę pełniącą obowiązki dyrektora, spośród nauczycieli uczących w tej placówce. Prawo oświatowe dopuszcza również w takim przypadku powierzenie obowiązków na okres nie dłuższy niż dwa lata dotychczasowemu dyrektorowi. Tak się jednak wtedy nie stało.

W piśmie wyjaśniającym przesłanym do wojewody wójt Zbigniew Ładny stwierdza, że ponieważ 28 czerwca nie wyłoniono przedstawicieli do prac w komisji konkursowej spośród członków rady pedagogicznej, konieczne było zwołanie kolejnego posiedzenie, w związku z tym nastąpiła też potrzeba przedłużenia pełnienia stanowiska p.o. dyrektora. Ostatnio natomiast podczas sesji rady wywiązała się dyskusja na temat zamieszczania w gminnym Biuletynie Informacji Publicznej zarządzeń wójta bez załączników.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 33/2018


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
Reklama