Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 21:20
Reklama

Biała Podlaska: Z dumą reprezentują Południowe Podlasie

Pomysł na Zespół Pieśni i Tańca Podlasie zrodził się wraz z powstaniem bialskiej Akademii Wychowania Fizycznego w 1969 roku. Już na początku 1971 roku odbył się pierwszy koncert. Od tego czasu zespół podróżuje nie tylko po kraju ale i po całym świecie. W lipcu wzięli udział w Surabaya Cross Culture International Folk Art Festival 2018 w Indonezji.
Biała Podlaska: Z dumą reprezentują Południowe Podlasie

Tancerze zespołu mogą się pochwalić nie tylko ogromnymi umiejętnościami, które osiągają dzięki wytężonej pracy. Ich pasja pozwala im również podróżować i poznawać najróżniejsze zakątki całego świata. W 2017 roku ZPiT Podlasie odwiedził Amerykę Południową, a konkretnie Argentynę, Brazylię i Paragwaj. - Była to niezwykła podróż artystyczna, która jest kolejnym ważnym wydarzeniem w działalności tancerzy. Prezentacja polskiej kultury w tym rodzimego Podlasia na scenach świata to wielkie wyróżnienie i odpowiedzialność. Na to wszystko zespół zapracował sobie systematyczną pracą, zaangażowaniem i wysokim poziomem artystycznym, który został zweryfikowany w 2016 roku przez Komisję C.I.O.F.F (Międzynarodową Radę Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej) - mówi  dr Marcin Bochenek, choreograf.

Podróż do Indonezji na pewno jest czymś egzotycznym dla przeciętnego Europejczyka. Dla tancerzy, którzy niejedno już widzieli na pewno była ekscytująca, ale też nieprzewidywalna i wymagająca. Sam transport strojów tanecznych i instrumentów wymaga nie lada wysiłku logistycznego. - Przygotowany na tę okoliczność program artystyczny, który prezentuje zespół podczas tego typu wydarzeń wymaga 4 pełnych kompletów strojów ludowych (w tym przypadku: podlaskich, żywieckich, rzeszowskich oraz krakowskich) do tego 2 kompletów strojów jazzowych - wymienia dr Marcin Bochenek. - Zespół wyruszył 11 lipca przez Dubaj na wyspę Bali. Tam na początek kilka dni aklimatyzacji, program turystyczny i oczywiście wakacyjne plażowanie. Poznawanie nowej kultury, kulinarne atrakcje czy surfing na balijskich falach to tylko niektóre atrakcje. Z Bali (miejscowości Denpasar) na kolejną indonezyjską wyspę Jawę do Surabaya zespół wyruszył 14 lipca. Tam od 15 do 20 lipca prezentował nasz taneczny folklor podczas wielu wydarzeń i koncertów.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 34/2018

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
Reklama