Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 03:51
Reklama
Reklama

Gmina Sławatycze: Oczkiem w głowie wójta są drogi i woda

Trwa modernizacja Stacji Uzdatniania Wody, wkrótce ruszy montaż urządzeń energii odnawialnej, budowa chodnika w Jabłecznej i ul. Sportowej w Sławatyczach oraz remont ul. Wisznickiej. Samorządowcy postarali się też o podwójną dotację od Ministerstwa Cyfryzacji na zakup sprzętu komputerowego do szkoły.
Gmina Sławatycze: Oczkiem w głowie wójta są drogi i woda

Autor: UG Sławatycze

Planowany koszt instalacji OZE miał wynieść 3.624.706  zł. Udało się jednak zaoszczędzić 554.740 zł na przetargach. Dofinansowanie wyniosło 85 procent i pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa lubelskiego. Resztę, czyli 15 proc. i podatek VAT pokryli gmina i użytkownicy.

- Wkład mieszkańców w przypadku pieców to od 4000 do 6000 zł, solarów od 2300 do 3000 zł, pomp ciepła od 3000 do 3400 zł, fotowoltaiki od 3200 do 4500 zł. Wpłaty rozłożone są na dwie raty, w taki sposób, aby nie obciążać jednorazowo domowych budżetów – mówi wójt Arkadiusz Misztal. Dotychczas założono już instalacje solarne. Zostały piece, fotowoltaika i pompy ciepła, które będą montowane od lipca do września. Wcześniej założono w gminie już 146 instalacji, więc obecnie nie ma miejscowości, która by ich nie miała. - Każde z urządzeń będzie zakładała inna firma. Wszystkie przedsiębiorstwa są z Polski. Część ma swoje siedziby na terenie województwa lubelskiego – dodaje włodarz. 

 Budowa i remont dróg

 Gmina inwestuje również w drogi. Pod koniec ubiegłego roku zrealizowano budowę ul. Polnej w Sławatyczach o długości 613 m. Koszt budowy tego odcinka wyniósł 420. 000 zł, w tym 260.000 zł pochodziło Funduszu Dróg Samorządowych. W tym roku zrealizowana będzie budowa ul. Sportowej w Sławatyczach o długości ok. 280 m. Początkowo zakładano, że będzie kosztowała 416.000 zł, ale po przetargu okazało się, iż budowa pochłonie tylko 290.000 zł. Przeprowadzony zostanie też remont ul. Wisznickiej w Sławatyczach na długości ok. 510 m. Tu także zminimalizowano wydatki. - Dzięki dużej konkurencji w czasie przetargów, zostały zaoszczędzone spore fundusze, które zostaną przeznaczone w tym roku m.in. na: budowę chodnika w Jabłecznej, wspólnie z powiatem bialskim oraz projekty budowy kolejnych dróg gminnych m.in. w Mościcach Dolnych – tłumaczy wójt. Chodnik w Jabłecznej na długości 260 metrów położony zostanie prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu. Koszt inwestycji oscylował będzie między 75 000 - 80 000 tys. zł. Część zadań wykonają pracownicy gminy. Ułożeniem kostki zajmie się firma realizująca zlecenie. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 14 lipca


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama kalorycznyekogroszek.pl
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: as Treść komentarza: Bez problemu można wyłączyć i nie korzystać z tej funkcji telefonu, ale generalnie lepiej mieć, ta funkcja mimo niepotrzebnych wezwań czasami, uratowała już wielu ludzi. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 14:44 Źródło komentarza: Lubelskie. Zgubiony telefon postawił na nogi służby Autor komentarza: Bolek Treść komentarza: Już specjalnie rower kupiłem, na tą okazję Data dodania komentarza: 24.06.2026, 14:05 Źródło komentarza: Autostrada z węzła Siedlec Wschód do węzła Łukowisko. GDDKiA podała termin otwarcia Autor komentarza: Jasam Treść komentarza: Ja też Data dodania komentarza: 24.06.2026, 07:50 Źródło komentarza: Autostrada z węzła Siedlec Wschód do węzła Łukowisko. GDDKiA podała termin otwarcia Autor komentarza: Band-up - maniaku, Treść komentarza: A kto ma zapłacić? Ubezpieczalnia z OC moturzysty albo UFG jeśli moturzysta ubezpieczenia nie miał. Poza tym - kto durno pyta, ten.. pyta. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 01:30 Źródło komentarza: Zderzenie motocykla z ciężarówką w Olszance [ZDJĘCIA] Autor komentarza: Wypuścić !!!!! Treść komentarza: Powinni go rozkuć , przeprosić i wypuścić . Co nas to obchodzi , że ruskie czy tam inne bolszewicy się między sobą strzelają .Przecież naszego obywatela nie zabił . Mało to mamy swoich bandziorów w okolicy , którzy chodzą po wolności . Data dodania komentarza: 23.06.2026, 19:30 Źródło komentarza: Zabójstwo w Białej Podlaskiej. Elnur A. usłyszał zarzuty [WIDEO]
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama