Biała Podlaska: Studenci pokazali, jaką moc ma ich krew 

  • 18.05.2021, 10:22
  • Paulina Chodyka-Łukaszuk
Biała Podlaska: Studenci pokazali, jaką moc ma ich krew  fot. Studenckie Koło Naukowe eRka/Facebook
To już kolejny rok, kiedy studenci bialskiej uczelni włączyli się w akcję krwiodawstwa pod hasłem „Wampiriada”. Tym razem dzięki inicjatywie członków Studenckiego Koła Naukowego „eRka” krew oddało 25 osób.

"Wampiriada" to studencka kampania honorowego krwiodawstwa organizowana w środowisku akademickim przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Jak co roku do ogólnopolskiej inicjatywy dołączył Zakład Ratownictwa Medycznego oraz Studenckie Koło Naukowe „eRka” Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. 

– W tym roku do akcji zgłosiło się 29 osób, a 25 z nich zostało zakwalifikowanych do oddania krwi. Jak na krótki czas trwania zbiórki, bo tylko cztery godziny, akcję uważam za bardzo udaną. Zainteresowanie było duże, a studenci chętnie włączyli się w ten szczytny cel – mówi Edyta Janeczek, studentka pielęgniarstwa i koordynatorka „Wampiriady” z ramienia SKN „eRka”. – Zachęcamy zarówno ludzi młodych, jak i tych starszych, którzy nie mają przeciwwskazań do oddawania krwi, by to robili. Jako studenckie koło naukowe chcielibyśmy, aby każdy przyszły medyk oddał choć raz krew, zobaczył, jak wygląda procedura – dodaje studentka.

Koło „eRka” obecnie liczy 37 członków, zrzesza studentów zainteresowanych tematami medycznymi. – Staramy się rozwijać nasze zainteresowania, uczestniczymy w szkoleniach, konferencjach, ale też edukujemy. Organizujemy zajęcia z pierwszej pomocy dla różnych grup w Białej Podlaskiej, w tym dzieci w przedszkolach. Uczymy je, jak postąpić w codziennych sytuacjach np. kiedy kolega zwichnie sobie nogę. Dzieci niesamowicie chłoną wiedzę i naprawdę wiele zapamiętują z naszych lekcji – wyjaśnia Edyta Janeczek.

W tym roku do akcji zbiórki krwi bialskich studentów dołączyła restauracja „Rozmaryn”, która każdemu krwiodawcy zafundowała pyszny obiad. W ramach akcji studenci nagrali też filmy edukacyjne, które można obejrzeć na Facebooku SKN „eRka”.

 W środę, 19 maja o godz. 16:05 odbędzie się wykład otwarty onilne lek. med. Pauliny Makowiec pn. „Jaką moc ma Twoja krew”, który zamknie cykl wydarzeń tegorocznej „Wampiriady”.

Paulina Chodyka-Łukaszuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe