Efekt międzykontynentalnej przyjaźni - singiel Kościuszko Jedi

  • 24.10.2021, 18:22
  • Anna Chodyka
Efekt międzykontynentalnej przyjaźni - singiel Kościuszko Jedi fot. Archiwum Daniela Świądra na zdj. Marcin Koszołko
Trójka przyjaciół: Marcin Koszołko pochodzący z Białej Podlaskiej, a mieszkający w Australii, Daniel Świąder z Leśnej Podlaskiej i Elżbieta Kalinowska z Łosic postanowili stworzyć wspólnie utwór poświęcony Tadeuszowi Kościuszce pt. „Uśmiech Tadeusza”. Celem było zaprezentowanie go na międzynarodowym konkursie  International Kosciuszko Bicentenary Competition, który odbył się w Sydney. Piosenka otrzymała wyróżnienie, to skłoniło twórców do wydania singla Kościuszko Jedi.

Artyści, by wydać singiel nazwali swój projekt muzyczny Rycerze Dzieciom, gdyż to najmłodszym chcieli przybliżyć postać polskiego bohatera narodowego – Tadeusza Kościuszkę.

– Chcieliśmy pokazać przywódcę insurekcji kościuszkowskiej jako kogoś więcej, niż wojskowego znanego ze szkolnych akademii. Jako człowieka niezwykle szlachetnego, ale też artystę – muzyka i wizjonera – mówi Daniel Świąder.  

Pomysłodawca, twórca projektu i producent a także jeden z wykonawców to urodzony w Białej Podlaskiej i mieszkający na stałe w Australii, Marcin Koszołko.

– Mój przyjaciel Marcin jako artysta i naukowiec jest znany z wielu wydawnictw dla projektów Philosophy of Sound oraz KOshowKO. Posiada doktorat w kierunku współpracy muzycznej na odległość przy użyciu specjalistycznych platform muzycznych. Na długo przed wybuchem pandemii, Marcin opublikował wiele prac oraz wygłosił na całym świecie szereg wykładów, skoncentrowanych na możliwościach muzycznej współpracy online, jakie przed nami otworzyła współczesna technologia. Nagranie i produkcja utworu „Uśmiech Tadeusza” jest również przykładem tego rodzaju kreatywnej współpracy na odległość – przekazuje Daniel Świąder.

Nagrali utwór na międzynarodowy konkurs

Geneza utworów zawartych na singlu Kościuszko Jedi sięga roku 2017 i międzynarodowego konkursu International Kosciuszko Bicentenary Competition zorganizowanego przez Kościuszko Heritage Inc. z międzynarodowym jury. Na singlu zostały zawarte dwa utwory dotyczące bohatera dwóch narodów - naczelnika polskiego powstania i uczestnika wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Jeden powstał w wyniku współpracy przyjaciół – Daniela, Marcina i Elżbiety, a drugi stworzył samodzielnie Marcin Koszołko. Jego piosenka także została zakwalifikowana do finału konkursu w Sydney i zdobyła nagrodę konkursową. Wczesna wersja „Uśmiechu Tadeusza” ukazała się też pt. „Wszyscy Jesteśmy Kościuszkami” i została opublikowana przez Bibliotekę Polskiej Piosenki. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 19 października

TUTAJ MOŻNA POSŁUCHAĆ UTWORU ARTYSTÓW Z NASZEGO REGIONU:

 

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe