Gmina Łosice: Śladami Stefana Żeromskiego 

  • 01.12.2021, 09:52
  • Joanna Gąska
Gmina Łosice: Śladami Stefana Żeromskiego  fot. Adam Krasuski
W zeszły piątek oficjalnie otwarto szlak Stefana Żeromskiego. Licząca nieco ponad 11 km trasa pozwala na nowo odkryć piękno miejscowych terenów i odwiedzić miejsca w sposób szczególny związane ze Stefanem Żeromskim, który jako poczatkujący literat zatrudnił się w Łysowie na posadzie guwernera w majątku Anieli Rzążewskiej z domu Dobrzyńskiej. Zadanie dofinansowano z funduszy samorządu Mazowsza.

Początek trasy wyznaczono przy wybudowanej w 1937 roku kapliczce w Niemojkach Stacji. W tym miejscu miało miejsce też oficjalne i uroczyste otwarcie szlaku na które przybyli przedstawiciele samorządów, organizacji, stowarzyszeń oraz mieszkańcy.

Odsłonięcia pierwszej tablicy dokonali - dyrektorka delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Siedlcach – Magdalena Sałata, burmistrz Mariusz Kucewicz, prezeska Powiatowego Stowarzyszenia Animatorów Kultury - Joanna Gąska i jedna z pomysłodawczyń projektu – Maria Krawczyk z nieformalnej grupy „Szalone Niemojki”. 

Tego dnia miał miejsce również inauguracyjny przejazd szlakiem na który składa się 9 unikalnych miejsc związanych z osobą Stefana Żeromskiego. Jednym z nich jest miejscowa szkoła w której w 1960 r. utworzono Izbę Pamięci Narodowej. Kolejnym punktem jest przystanek przy kościele parafialnym. Żeromski bywał w nim i opisywał min. podpatrzone praktyki ówczesnego wójta gminy Łosice, który zgodnie z relacją pisarza pilnował „w niedzielę w Niemojkach przy drzwiach kościelnych, czy czasami unici do kościoła nie idą”Pamiątką po wizytach pisarza są nie tylko częste wzmianki o kościele i parafii w pisanych przez niego utworach ale też ofiarowana przez literata alba z monogramem.

(...)

Cały artykuł przeczytacie w łosickim wydaniu Słowa Podlasia z 30 listopada

Joanna Gąska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe