Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 5 lipca 2022 02:39
Reklama

Zbliża się Krwawy Księżyc. Gdzie i kiedy będzie go można zobaczyć?

Za kilka dni na niebie będzie można zaobserwować wyjątkowe zjawisko: Krwawy Księżyc. Nazwa wzięła się od koloru, jaki przyjmuje satelita Ziemi.
Zbliża się Krwawy Księżyc. Gdzie i kiedy będzie go można zobaczyć?
Wyjątkowe zjawisko będzie można podziwiać w nocy z 15 na 16 maja
Autor: iStock

W zależności od pogody jest on czerwony albo mocniej lub słabiej pomarańczowy. Krwawy Księżyc określany jest także mianem „kwietnego” (ze względu na zakwitanie roślin) lub po prostu „majowym”.

Księżyc przyjmuje nietypową barwę przez cząsteczki tlenu i azotu znajdujące się w ziemskiej atmosferze. Rozpraszają one promienie słoneczne, a powstałe w ten sposób krótsze fale światła są w pewien sposób filtrowane. W wyniku tego kolory o dłuższych falach, takie jak czerwony, pomarańczowy czy żółty, są dłużej widoczne i to one docierają do ludzkich oczu.

Ostatnio Krwawy Księżyc można było zaobserwować w listopadzie 2021 roku. Dodatkowo tej nocy miało miejsce jeszcze jedno zjawisko – zaćmienie. Trwało 3 godziny, 28 minut i 23 sekundy. To oznacza, że doświadczyliśmy najdłuższego zaćmienia Księżyca w XXI wieku.

Teraz Krwawy Księżyc nadchodzi ponownie. Będzie można go zobaczyć na niebie w nocy z 15 na 16 maja, czyli w ten weekend. Nie będzie to jedyna w tym roku okazja na takie doświadczenie. Kolejne zapowiadane jest na listopad.

Czytaj także: Okradli sklep... na wózku inwalidzkim

Czytaj też: Radosny korowód studentów AWF. ZOBACZ ZDJĘCIA !


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama