Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 26 maja 2022 07:53
Reklama
Reklama

"Borsuk" trafi do bialskiego batalionu jako pierwszy w Polsce

Bialski batalion zmechanizowany jako pierwszy w kraju zostanie przezbrojony w nowe, bojowe pływające wozy piechoty „Borsuk”.
"Borsuk" trafi do bialskiego batalionu jako pierwszy w Polsce
Wozy "Borsuk" trafią w pierwszej kolejności do batalionu stacjonującego w Białej Podlaskiej
Źródło: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

– Pragniemy poinformować, że 18 Batalion Rozpoznawczy z Przasnysza zostanie przeniesiony do Białej Podlaskiej. Obecnie batalion jest w trakcie formowania i regularnie prowadzi kwalifikacje do służby w miejscu docelowej dyslokacji. Ponadto, batalion zmechanizowany z Białej Podlaskiej, zgodnie z planem, zostanie przezbrojony w bojowe pływające wozy piechoty ,,Borsuk", jako pierwszy batalion w Wojsku Polskim – podaje Wydział Prasowy Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej.

Jak podaje jego producent, nowy bojowy, pływający wóz piechoty, kryptonim „Borsuk” jest w stanie pokonywać szerokie przeszkody wodne, ma dużą zwrotność i może być używany w różnych warunkach terenowych i pogodowych. Pojazd przeznaczony jest do transportu i ochrony załogi oraz żołnierzy piechoty przed ostrzałem z broni strzeleckiej, granatników przeciwpancernych i IED. 

Zdalnie Sterowany System Wieżowy przeznaczony jest do zwalczania, niszczenia lub obezwładniania w różnych warunkach klimatycznych – niezależnie od pory dnia – celów lekko i silnie opancerzonych oraz innych obiektów przeciwnika, w tym jego infrastruktury oraz do wsparcia ogniowego pododdziałów w czasie prowadzenia działań bojowych. 

Wóz wyposażony jest ponadto w 30-milimetrową armatę automatyczną z dwudrożnym systemem dosyłania amunicji, sprzężony karabin maszynowy, kaliber: 7,62 milimetrów, podwójną wyrzutnię PPK SPIKE oraz 8 wyrzutni granatów dymnych.

Czytaj także: Święto 34. płk. piechoty, to święto wojska, miasta i bialczan

Czytaj też: Dziwne znaki przy drogach Lubelszczyzny. Sprawdzamy, czy są u nas


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama