Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 14 sierpnia 2022 17:39
Reklama

Powiat parczewski chce zmienić swój herb

Powiat parczewski chce zmienić swój herb. – Ten obecny nie spełnia wymogów ustawowych – tłumaczy Elżbieta Zdolska, sekretarz powiatu. – Powiat zamierza ustanowić nowe insygnia, tj. sztandar, łańcuch starosty parczewskiego, łańcuch przewodniczącego rady powiatu, pieczęcie z napisami "powiat parczewski" i "starosta parczewski" oraz odznakę za zasługi dla powiatu parczewskiego. Stąd też potrzeba ustanowienia nowego herbu zgodnego z prawem – dodaje.
Powiat parczewski chce zmienić swój herb
Tak obecnie wygląda herb powiatu parczewskiego
Źródło: Powiat parczewski

Powiat parczewski chce zmienić swój herb. 

Ten obecny nie spełnia wymogów ustawowych – tłumaczy Elżbieta Zdolska, sekretarz powiatu. – Powiat zamierza ustanowić nowe insygnia, tj. sztandar, łańcuch starosty parczewskiego, łańcuch przewodniczącego rady powiatu, pieczęcie z napisami: "powiat parczewski" i "starosta parczewski" oraz odznakę "Za zasługi dla powiatu parczewskiego". Stąd też potrzeba ustanowienia nowego herbu zgodnego z prawem – dodaje. 

W obecnym herbie powiatu parczewskiego, na trójdzielnej tarczy znajdują się trzy elementy: srebrny orzeł jagielloński w złotej koronie na czerwonym tle, złoty krzyż jagielloński na tle błękitnym oraz kroczący jeleń na czerwonym tle. Taki herb przypisany jest samorządowi od 2000r. Ma nawiązywać m.in. do Horodła i unii horodelskiej z 1413 roku, w efekcie której Parczew stał się miejscem zjazdów polsko – litewskich. W dolnej swej części nawiązuje do herbu Parczewa. 

Dlaczego zmiany?

Jednostki samorządu terytorialnego mogą ustanawiać własne herby, flagi, elementy, insygnia i inne symbole w nawiązaniu do Ustawy z 21 grudnia 1978r o odznakach i mundurach. Wzory tych symboli muszą być jednak zgodne z zasadami heraldyki, weksylologii i miejscową tradycją historyczną. Ponadto powinien je pozytywnie zaopiniować minister spraw wewnętrznych i administracji w oparciu o opinię Komisji Heraldycznej, która jest jego organem opiniotwórczym. 

Obecny herb powiatu parczewskiego nie był opiniowany przez Komisję Heraldyczną, bowiem powstał jeszcze przed jej utworzeniem. Wprawdzie nie ma wymogu opiniowania herbów powstałych przed powołaniem komisji, ale zaopiniowane musi być każde nowe insygnium np. sztandar, zawierające taki herb. Opinia ta będzie automatycznie negatywna z powodu braku opinii dla herbu powiatu– wyjaśnia Elżbieta Zdolska. 

CZYTAJ TEŻ: Uroczyste obchody Święta Policji w KPP w Parczewie

W ostatnich latach Komisja Heraldyczna wypracowała i opublikowała zestaw zaleceń dotyczących tworzenia nowych herbów przez samorządy. Okazuje się, że herb powiatu parczewskiego nie spełnia kilku wymogów. – W polskiej tradycji heraldycznej nie stosuje się podziałów tarczy, poza uzasadnioną historycznie praktyką stosowaną na ziemiach zachodnich i północnych. Godło w herbie powinno dobrze wypełniać pole tarczy. Konieczna jest też reedukacja symboliki do jak najmniejszej liczby elementów. Poza tym w nowotworzonych herbach powiatów wskazane jest nawiązywanie do współczesnego herbu województwa lub historycznego herbu ziemskiego – tłumaczy sekretarz powiatu. 

Propozycja nowego herbu powiatu parczewskiego. Fot. Powiat parczewski
Dwie głowy jelenie na czerwonym tle 

Jak informuje pani sekretarz, prace nad projektem nowego herbu i powiatowych insygniów już się rozpoczęły. Prowadzą je: Robert Fidura i Kamil Wójcikowski. Nowy herb ma nawiązywać do herbu wojewódzkiego i miejskiego. – Wprawdzie granice powiatu parczewskiego wykraczają nieco poza historyczne granice województwa lubelskiego, ale zasadnicza część powiatu z samym Parczewem należała do historycznego województwa lubelskiego przez większą część istnienia I Rzeczpospolitej. Ponadto Komisja Heraldyczna dopuszcza odwołania do współczesnego herbu województwa; a zarówno herb wojewódzki jak i miejski wyobrażają jelenia na czerwonym tle. Ten pierwszy jest srebrny ze złotą koroną na szyi, drugi zaś – cały złoty – opowiada Zdolska. Tak więc nowy herb powiatu parczewskiego przedstawia dwie głowy jelenie zwrócone do siebie w heraldycznym ukłonie, usytułowane na czerwonym tle. Z lewej strony znalazła się srebrna głowa jelenia ze złotą koroną na szyi, z prawej zaś – głowa złota. Po ostatecznym opracowaniu insygniów samorząd prześle wniosek do MSWiA o zaopiniowania symboli. – Jeżeli opinia będzie pozytywna, wówczas rada powiatu będzie mogła podjąć uchwałę w sprawie symboli powiatu – podsumowuje sekretarz. 

Jak podano w biuletynie Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego, w 2021r. aż 27 jednostek samorządu terytorialnego wprowadziło nowe herby i weksylia, zmieniło niezgodne z zasadami heraldyki herby, a co za tym idzie – również flagi, lub uzupełniało brakujące weksylia. Uchwały w sprawie swoich symboli podjął jeden powiat, jedno miasto i aż 25 gmin.

PRZECZYTAJ: W lesie pojawiła się wataha dzików. Jest pozwolenie na odstrzał 191 zwierząt


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
WK 29.07.2022 12:36
Bardzo dobry pomysł

ReklamaStudnie wiercone, pompy ciepła, deszczownie, nawodnienia, tel. 508 046 239, 504 320 592
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ja67Treść komentarza: Po meczu mam 3 wnioski. 1. drużyna prezentuje się po raz drugi bardzo pozytywnie, a to nie może być przypadek. 2. murawy wykonanej przez zachwalaną przez rzeczniczką i samego prezydenta miasta firmę tel - bruk nie jest w stanie uratować nikt, bo pod kilku centymetrową jest warstwa ziemi-betonu. 3. miał być stadion na miarę potrzeb a wyszła trybunka która spełniła oczekiwania ok.1000 osób w sytuacji gdy transmisję na YouTube obejrzało 6000 tyś.Data dodania komentarza: 14.08.2022, 16:21Źródło komentarza: Podlasie kontra Wieczysta: To były wielkie emocje!Autor komentarza: PiknikTreść komentarza: A niby co się działo na trybunach? Sędzia musiał przerwać mecz, bo ktoś rzucił piroData dodania komentarza: 14.08.2022, 14:05Źródło komentarza: Podlasie kontra Wieczysta: To były wielkie emocje!Autor komentarza: czy to korner czy to rogTreść komentarza: Wiecej piszecie o kibicach racach i o tym co sie dzialo na trybunach niz o tych wspanialych chlopakach z Podlasia.Data dodania komentarza: 14.08.2022, 13:14Źródło komentarza: Podlasie kontra Wieczysta: To były wielkie emocje!Autor komentarza: *":'"Treść komentarza: Polowanie czas zacząć .Data dodania komentarza: 14.08.2022, 12:49Źródło komentarza: Nocny pożar w przetwórni ryb. Szacowane straty to 1,5 mln złAutor komentarza: eyutyiouypTreść komentarza: https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/one-piece-film-red-full-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/bullet-train-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/thor-love-and-thunder-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/top-gun-maverick-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/nope-2022-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/beast-2022-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/dragon-ball-super-hero-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.hybrid-analysis.com/sample/7c7381606bd2aa6115c36d608b4953802795eff32a00f64039c9c0094ff79bb8 https://blog.ineuron.ai/Compound-versus-Recurve-Armbr-ste-yYcrKmzpAf https://ameblo.jp/yinileon/entry-12758690241.html https://dataverse.harvard.edu/dataverse/avec-un-classique/ http://herbarium.biol.sc.edu/floracaroliniana/checklists/checklist.php?cl=1827 https://www.onfeetnation.com/photo/albums/hsjhksdkjduwyrjhdask http://allabouturanch.com/forum/topics/ydgkhgshd6 https://github.com/tersengat/naerti-ts-inaaghmdeg-gadabrunebuli-arbalet-i/blob/main/README.md https://okcheartandsoul.com/news/maggior-parte-di-questi-sono/ https://nashkursk.com/events/s-tochki-zreniia-udobstva-blochnye-luki/44029/ https://www.vbtc.news/politics/sostavnye-i-rekursivnye-arbalety/5891/Data dodania komentarza: 13.08.2022, 21:29Źródło komentarza: Gmina Drelów
Reklama
Reklama
Reklama