Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 16:22
Reklama
Reklama

Czytali ballady Mickiewicza w wyjątkowym otoczeniu Zamku

Społeczność  Zespołu Szkół im. A. Naruszewicza w Janowie Podlaskim już po raz kolejny wzięła udział w akcji „Narodowe  Czytanie”. Tym razem uczniowie i nauczyciele na łonie pięknej przyrody, okalającej Zamek Janów Podlaski, przeczytali wybrane ballady Adama Mickiewicza.
Czytali ballady Mickiewicza w wyjątkowym otoczeniu Zamku
Społeczność  Zespołu Szkół im. A. Naruszewicza w Janowie Podlaskim już po raz kolejny wzięła udział w akcji „Narodowe  Czytanie”

Autor: Piotr Chilkiewicz

Na początku września w miastach, miasteczkach i wsiach w całej Polsce odbyła się akcja pod hasłem „Narodowe Czytanie”. W inicjatywę licznie włączyli się mieszkańcy naszego regionu m.in. uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół im. A. Naruszewicza w Janowie Podlaskim.

Tym razem lekturą, którą czytali uczestnicy ogólnopolskiej akcji były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. W tym roku wspólne czytanie, dzięki gościnności dyrektora Grzegorza Orzełowskiego, odbyło się w pięknym otoczeniu Zamku Janów Podlaski, co stworzyło niepowtarzalną atmosferę. 

CZYTAJ TEŻ: Zrób "Migawkę z Podlasia". Zgłoś się do konkursu im. Adama Trochimiuka

Zbiór mickiewiczowskiej poezji zapoczątkował w Polsce romantyzm. „Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą” – możemy przeczytać w liście prezydenta RP Andrzeja Dudy, skierowanym do uczestników tegorocznej edycji „Narodowego Czytania”. 

– Ballady, choć powstały ponad dwieście lat temu, mają wciąż aktualne przesłanie, wskazują na istnienie porządku moralnego, który wiąże się z  koniecznością odpowiedzialności za popełnione uczynki, sprawiedliwym osądem i karą za grzechy. W świecie bohaterów ballad na straży realizacji moralnego ładu stoją często siły przyrody – podkreśla Urszula Majewska-Chilkiewicz, nauczycielka janowskiego ZS.

Tym razem lekturą, którą czytali uczestnicy ogólnopolskiej akcji były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Fot. Piotr Chilkiewicz

CZYTAJ TEŻ: Rafał Brzozowski: Pamiętam fajny koncert, który grałem w Białej Podlaskiej

Przypomnijmy, „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza wydane zostały w Wilnie w 1822 roku. Opublikowanie 14 utworów uważane jest za symboliczny początek romantyzmu. Tomik ballad dzisiaj uznany za klasykę literatury, 200 lat temu był przewrotem w myśleniu i w oświeceniowym postrzeganiu świata. Utwory pełne grozy i humoru zostały zaadresowane do wszystkich, całego społeczeństwa. Dzieło odnosi się do wrażliwości i sentymentów odbiorcy, jednocześnie nawiązując do ludowej wyobraźni. „Ballady i romanse” osądzały rzeczywistości i dawały moralne przesłanie.

Rok 2022 został uchwalony przez Sejm RP Rokiem Romantyzmu Polskiego. Nadarzyła się więc wspaniała okazja, by odczytać publicznie dzieło, inicjujące ważny okres w polskiej kulturze i historii. 

PRZECZYTAJ:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama