Koło gospodyń wiejskich "Dubiczanki" powstało ok. roku 1930. Przewodniczącymi w kolejnych latach byli: Petruczynik Józefa, Romanowicz Zofia, Korniecka Helena, Matczuk Marianna, Czeczot Genowefa, Agnieszka Doroszuk oraz Leszek Jaszczuk.
Główna działalność koła skupia się wokół pomocy w organizacji Orszaku Trzech Króli na trasie Dubica - Wisznice, a także pomocy w organizacji dożynek. KGW "Dubiczanki" współorganizuje też różnego rodzaju przedsięwzięcia o charakterze patriotyczno-religijnym oraz integrujące lokalną społeczność.
Wieprzowina w sezamowej posypce (na 6 porcji):

1,20 kg schabu bez kości (albo chudego schabu karkowego)
1 szklanka bulionu warzywnego (domowego albo z kostki)
2 ząbki czosnku, sól, pieprz
2 łyżki oleju i 1 łyżka sklarowanego masła do obsmażenia mięsa
Na posypkę sezamową:
2-3 łyżki oliwy
2 łyżki miodu
1 łyżeczka sosu sojowego
3-4 łyżki ziarenek sezamu
Na obłożenie pieczeni:
6 średnich ziemniaków
3 marchewki
2 czerwone cebule
sól, biały pieprz
Przygotowanie:
Schab opłucz, dokładnie wytrzyj papierowym ręcznikiem. Czosnek przeciśnij przez praskę. Mięso oprósz solą i pieprzem, natrzyj czosnkiem. Włóż do miseczki. Szczelnie przykryj i wstaw do lodówki na kilka godzin, a jeszcze lepiej na całą noc. Ziemniaki, marchewki i cebule obierz. Warzywa opłucz, osusz. Marchewki potnij w słupki, ziemniaki w plasterki, a cebule na cienkie cząstki. Bulion zagotuj.
Na patelni rozgrzej olej z dodatkiem masła. Na gorący tłuszcz włóż zamarynowany schab i szybko obsmaż go ze wszystkich stron. Przełóż do żaroodpornego naczynia. Obłóż pokrojonymi warzywami. Posyp je solą i pieprzem (możesz dodać także trochę suszonych ziół, np. kolendry, oregano, mięty). Całość podlej gorącym bulionem. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do temperatury 200 st. Piecz około godziny.
Oliwę wymieszaj z miodem oraz sosem sojowym. Posmaruj tym mięso 20 minut przed końcem pieczenia. Posyp sezamem. Gotowy schab potnij na porcje. Przełóż na półmisek. Serwuj z warzywami z dna formy.
Pieczeń wołowa w marynacie

1 kg wołowiny
1 szkl. wytrawnego wina czerwonego
1 łyżka majonezu
5 goździków
6 ziaren ziela angielskiego
2 liście laurowe
5 ziaren jałowca
sok z jednej cytryny
2 cebule pokrojone w plastry
Przygotowanie:
Składniki marynaty zagotuj, wystudź i włóż mięso na 3 dni. Przechowuj w lodówce. Następnie odsącz z zalewy i włóż do żaroodpornego naczynia, w którym powinno być 5 łyżek gorącej oliwy. Piecze ok. 10 minut. Następnie położ słoninę pod mięso (ok. 200 g) i na wierzch słonina. Po pół godzinie polej przecedzoną marynatą i piecz do miękkości.
Tort makowy z jabłkami

1 kg gotowej masy makowej
75 dag startych jabłek
25 dag stopionego masła
rodzynki
orzechy
11 jajek
55 dag cukru
15 dag grysiku lub mąki ziemniaczanej
łyżeczka proszku do pieczenia
Przygotowanie:
Masę makową wymieszaj ze startymi jabłkami. Dodaj stopione masło, rodzynki i posiekane orzechy. Żółtka ubij z 25 dag cukru, a białka z pozostałym cukrem. Obie masy dodaj do masy makowej, wymieszaj. Połącz z grysikiem i proszkiem do pieczenia. Ciasto przełóż do formy. Piecz ok. 40 minut (do suchego patyczka) w temp. 175 st. C.
Piersi z gęsi w sosie jabłkowo-pomarańczowym

4 piersi z gęsi
3-4 ząbki czosnku
sól, pieprz
15 dkg boczku wędzonego
2-3 cebule
2-3 kwaśne jabłka
sok z 2 pomarańczy
majeranek, tymianek
Przygotowanie:
Skórkę na gęsich piersiach lekko naciąć, aby tłuszcz łatwiej się wytopił. Filety natrzeć solą, pieprzem, czosnkiem i tymiankiem, po czym odstawić na kilka godzin do lodówki. Po tym czasie obsmażyć, zaczynając od strony ze skórką, i przełożyć do rondla.
Boczek i cebulę pokroić w kostkę. Najpierw usmażyć na patelni boczek (w razie potrzeby dołożyć trochę tłuszczu z gęsich piersi). Po chwili dodać cebulę. Usmażone, przełożyć do naczynia z filetami, dolać sok z pomarańczy. Dodać pokrojone na kawałki i obtoczone w majeranku jabłka. Przykryć i gotować do miękkości.
Następnie mięso wyjąć, nadmiar tłuszczu z gęsiny zbierać i po wystudzeniu włożyć do lodówki. Sos jabłkowo-pomarańczowy z ziołami zmiksować i podać z mięsem.
Karp smażony na maśle

1-2 średnie karpie
2 duże cebule
60 dekagramów masła
20 dekagramów mąki
Pieprz, sól wedle indywidualnego uznania ( zazwyczaj 1 łyżeczka soli i 1 pieprzu)
Przygotowanie:
Oprawionego karpia pokrój w półdzwonki. Cebulę pokrój w plastry. Karpia posyp solą i pieprzem, dodaj cebulę a następnie wszystko wymieszaj i odstaw do lodówki na ok.12 godzin.
Rybę obtocz w mące i smaż na rozgrzanym maśle do uzyskania złotego koloru. Następnie usmaż cebulę. Rybę ułóż w naczyniu żaroodpornym i obłóż ją usmażoną cebulą.
Gwiazda cioci Joli

0.5 kg mąki
3 łyżki cukru + szczypta soli
2 jaja
1 szklanka mleka
0.5 paczki drożdży
1 puszka masy makowej
Przygotowanie:
Zrób rozczynkę i zamieś ciasto. Po wyrośnięciu podziel na dwie części, rozwałkuj. Jedną z części posmaruj masą makową a następnie przykryj drugim kawałkiem rozwałkowanego ciasta. Całość natnij po obwodzie na 16 kawałków. Nacięte ciasto formuj w tzw. warkocz. Piecz 0,5 godziny.
CZYTAJ TEŻ:
![Dubica. Tradycja, która smakuje najlepiej [PRZEPISY NA ŚWIĄTECZNE DANIA] Dubica. Tradycja, która smakuje najlepiej [PRZEPISY NA ŚWIĄTECZNE DANIA]](https://static2.slowopodlasia.pl/data/articles/xl-dubica-tradycja-ktora-smakuje-najlepiej-przepisy-na-swiateczne-dania-1766483955-full.jpg)











![Biała Podlaska. Odeszli do wieczności [18-01-2025] Biała Podlaska. Odeszli do wieczności [18-01-2025]](https://static2.slowopodlasia.pl/data/articles/sm-4x3-biala-podlaska-odeszli-do-wiecznosci-18-01-2025-1768727497.jpg)




Napisz komentarz
Komentarze