Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 20:47
Reklama

Gmina Wohyń: Dożynki mogą być zagrożone przez ASF

W ubiegłym tygodniu wykryto czwarte ognisko afrykańskiego pomoru świń w gminie Wohyń. Wirus po raz trzeci zaatakował w Wólce Zdunkówce. Tymczasem gmina przygotowuje się do tegorocznych dożynek. Trudno jednak dziś powiedzieć, w jakim zakresie się odbędą.
Gmina Wohyń: Dożynki mogą być zagrożone przez ASF

 

Przypomnijmy, że pierwsze ognisko ASF w gminie Wohyń pojawiło się 15 lipca w Świerżach w stadzie 23 świń. Dziesięć dni później ognisko wykryto w Wólce Zdunkówce w stadzie liczącym 103 sztuk świń, a po czterech kolejnych dniach w tej samej miejscowości chorobę wykryto w stadzie 100 świń. - Do tej pory byliśmy w strefach zagrożonych, ale choroba pojawiała się wówczas na terenie ościennych samorządów, bezpośrednio nie dotykała naszych rolników. Byliśmy pewni, że nasz teren jest już względnie bezpieczny, niestety tak nie jest. Trudno dziś mówić o tym, że na tych trzech ogniskach się skończy. Oczywiście bardzo na to liczymy – mówił po ujawnieniu trzeciego ogniska, wójt Tomasz Jurkiewicz.

Władze gminy są pewne, że gospodarze w gminie wdrożyli wszystkie wytyczne wynikające z bioasekuracji. Wójt osobiście jeździł po wystawionych przez strażaków posterunkach, by sprawdzić stan mat i zabezpieczeń na drogach w terenie oznaczonym jako zapowietrzony. Nic dziwnego, gdyż w gminie są farmy, gdzie hodowcy mają ponad 1000 sztuk świń. - Wiem, że nasi rolnicy są wyczuleni i od wielu sezonów przestrzegają zasad bioasekuracji. Nie jesteśmy w stanie jednoznacznie wskazać, co jest nośnikiem wirusa – przyznaje wójt.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 35

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
czyt 29.08.2019 15:38
Wojt nie wie, że grypy też nie zlikwidowano, a co dopiero kata skóry(asf).

Jaon 29.08.2019 13:58
Ale co do CH.. A ten je... y ASF ma wspólnego z dożynkami. Jakoś sąsiednie gminy nie widzą przeszkód, w sumie Wohyńskie dożynki to parodia i mała strata jeżeli je odwołają.

Reklama
Reklama
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
Reklama