Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 4 października 2022 08:27
Reklama

Opowieści o historii dworów szlacheckich

W Muzeum im. J. I. Kraszewskiego odbyło się cykliczne wydarzenie pn. "Tradycje dworów szlacheckich – Romanów Kraszewskich, ich sąsiadów i gości". Właściciele i zarządzający obiektami dworsko-parkowymi, opowiedzieli o ich historii oraz o swoich doświadczeniach w przywracaniu im świetności.
Opowieści o historii dworów szlacheckich
Właściciele i zarządzający obiektami dworsko-parkowymi, opowiedzieli o ich historii oraz o swoich doświadczeniach w przywracaniu im świetności.
Autor: Muzeum w Romanowie

Właściciel dworu w Zabużu Dariusz Wojcieszuk przybliżył zebranym historię obiektu. Podkreślił, że to malownicze miejsce ma bogatą historię, której początki sięgają okresu wczesnośredniowiecznego. Państwo Renata i Dariusz Wojcieszukowie nabyli dwór i założenie dworsko-ogrodowe w 2006 roku. Decyzja na pewno nie była łatwa, ale widok na płynący tuż obok dworu Bug przekonał ich bardzo szybko. Dziś, po gruntownym remoncie, w Zabużu znajduje się trzygwiazdkowy hotel, a oprócz dworu goście mają do dyspozycji Oficynę, Stajnię SPA oraz Domek Ogrodnika.

O założeniu dworsko-parkowym w Antopolu opowiedziały wójt gminy Podedwórze Monika Mackiewicz-Drąg i architekt krajobrazu Jolanta Jeleń. Piękny dwór w Antopolu już nie istnieje, a prace rewitalizacyjne dotyczyły pozostałości zabytkowego parku. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców gminy Podedwórze, na terenie której zabytkowy park się znajduje, udało się przywrócić mu część dawnej świetności. Piękny starodrzew i urokliwe alejki zachęcają do spaceru i odpoczynku.

Anna Skerczyńska opowiedziała zaś o dworku w Kozuli. Dwór stanowi część Założenia Dworsko-Parkowego, wpisanego do rejestru zabytków pod numerem A/1430. Oprócz dworu ochronie podlegają pozostałości parku krajobrazowego oraz fragment olsu nadrzecznego. Założenie jest zabytkiem o szczególnym znaczeniu dla samorządu powiatu bialskiego. Dziś w dworku mieści się Dom Pomocy Społecznej.

Uroczystość uświetnił koncert Patrycji Maik z Włodawy, która jest laureatką konkursu „Śpiewający Słowik”.

Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: sdgfTreść komentarza: https://zenodo.org/record/7141176?olo Black Adam Movie OnlineData dodania komentarza: 04.10.2022, 03:23Źródło komentarza: "To spełnienie naszych marzeń". Rozpoczyna się budowa hali widowiskowo-sportowej w Międzyrzecu PodlaskimAutor komentarza: nickjoeaTreść komentarza: https://www.linkedin.com/pulse/livestream-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-live-free-nba-preseason-/ https://www.linkedin.com/pulse/live-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-free-nba-preseason-basketball-/Data dodania komentarza: 04.10.2022, 01:40Źródło komentarza: Wnioskowałeś o dodatek węglowy? Urzędnik sprawdzi teraz twoje śmieciAutor komentarza: nickjoeaTreść komentarza: https://www.linkedin.com/pulse/livestream-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-live-free-nba-preseason-/ https://www.linkedin.com/pulse/live-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-free-nba-preseason-basketball-/Data dodania komentarza: 04.10.2022, 01:39Źródło komentarza: Ruszają wypłaty dodatku węglowego. Wiemy, kiedy będą przelewyAutor komentarza: nickjoeaTreść komentarza: https://www.linkedin.com/pulse/livestream-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-live-free-nba-preseason-/ https://www.linkedin.com/pulse/live-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-free-nba-preseason-basketball-/Data dodania komentarza: 04.10.2022, 01:39Źródło komentarza: "To spełnienie naszych marzeń". Rozpoczyna się budowa hali widowiskowo-sportowej w Międzyrzecu PodlaskimAutor komentarza: nickjoeaTreść komentarza: https://www.linkedin.com/pulse/livestream-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-live-free-nba-preseason-/ https://www.linkedin.com/pulse/live-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-free-nba-preseason-basketball-/Data dodania komentarza: 04.10.2022, 01:39Źródło komentarza: Sebastian Szymański po raz kolejny zagrał w reprezentacji Polski
Reklama
Reklama
Reklama