Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 5 października 2022 05:08
Reklama

To oni tworzą kulturę naszego regionu. Otrzymali nagrody i wyróżnienia

Za nami Dzień Działacza Kultury. To jedno z najważniejszych wydarzeń w roku, kiedy wyróżnienia i nagrody dostają ci, którzy dbają o rozwój kultury w naszym regionie. Są organizatorami wielu ciekawych inicjatyw, laureatami konkursów oraz dbają, by mieszkańcy na co dzień i od święta mieli kontakt z przeróżnymi dziedzinami sztuki, ale też historią południowego Podlasia. Nie inaczej było i tym razem. Podczas uroczystej gali w Konstantynowie wręczono nagrody Bialskie Talenty 2021 oraz Nagrody Kultury Powiatu Bialskiego im. Józefa Ignacego Kraszewskiego. Wyróżniona została też wieloletnia dyrektor wisznickiej biblioteki – Alina Maniowiec – oraz samorząd przyjazny kulturze.
To oni tworzą kulturę naszego regionu. Otrzymali nagrody i wyróżnienia
Samorządem przyjaznym kulturze została Gmina Międzyrzec Podlaski
Autor: Paulina Chodyka-Łukaszuk

Galę z okazji Dnia Działacza Kultury Powiatu Bialskiego poprowadziła dyrektor wydziału spraw społecznych bialskiego starostwa Barbara Kociubińska-Koza. – To jest państwa uroczystość i uroczystość dla państwa, którzy na co dzień i od święta pracujecie dla innych, aby tej kultury im nie zabrakło – tymi słowami rozpoczęła uroczystość, która odbyła się 22 czerwca w Gminnym Centrum Kultury w Konstantynowie.

36 lat pracy w bibliotece

Następnie głos zabrał wicestarosta Janusz Skólimowski. – To jeden z najważniejszych dni w ciągu roku w naszym powiecie, bo kultura to coś, co jest niezbędne w życiu. To jest ta sól do tej zwykłej, szarej potrawy dnia codziennego. To dzięki wam społeczności lokalne są aktywne, dzięki wam one żyją, trwają i przekazują kulturę, która jest nam niezbędna, która odróżnia nas od innych stworzeń. To kultura stanowi, że jesteśmy czymś więcej – mówił i dziękował wszystkim ludziom kultury z powiatu bialskiego.

Podczas uroczystości wyróżniono wieloletnią dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wisznicach Alinę Maniowiec. Dzięki jej działalności wisznicka książnica była wielokrotnie nagradzana m.in. tytułem Biblioteki Roku Powiatu Bialskiego w 2012 roku, pierwszą nagrodą w VII edycji powiatowego konkursu z cyklu „Ocalić od zapomnienia”, uzyskała również III miejsce w kategorii bibliotek gminnych we współzawodnictwie na najaktywniejszą bibliotekę publiczną województwa lubelskiego 2003-2004  „Biblioteka – Czytelnik – Środowisko” pod patronatem marszałka województwa lubelskiego. Biblioteka pod kierownictwem Aliny Maniowiec otrzymała wyróżnienie specjalne Stowarzyszenia Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej za pasję i zaangażowanie w edukacyjny proces planowania strategicznego. Biblioteka zyskała patrona – Kajetana Kraszewskiego – oraz wydała m.in. „Słowniczek nazw fizjograficznych gminy Wisznice”. 

Podczas uroczystości wyróżniono wieloletnią dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wisznicach Alinę Maniowiec. Fot. Paulina Chodyka-Łukaszuk

CZYTAJ TAKŻE: Gospodynie z Wygnanki wygrały w konkursie na projekty

– Jest mi niezmiernie miło, że zostałam wyróżniona. Jest to wspaniała rzecz, że są ludzie którzy doceniają moją pracę. W bibliotece przepracowałam 36 lat, a przez 19 lat byłam na stanowisku dyrektora. Były to lata cudowne, ja się w tej pracy realizowałam, spełniałam marzenia mojego dzieciństwa. Najważniejszym aspektem była praca z cudownymi ludźmi. Jestem przeszczęśliwa, że mogłam w życiu połączyć pasję z pracą – mówi Alina Maniowiec.

Stypendia i nagrody dla działaczy

Później przyszedł czas na najważniejszą część wydarzenia, czyli wręczenie nagród i wyróżnień najaktywniejszym działaczom kultury.

Jako pierwsi nagrody otrzymali laureaci konkursu „Znani i nieznani z Podlasia – biografie naszych babć i dziadków”, organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Białej Podlaskiej.

Wręczono oczywiście najważniejsze nagrody kultury w powiecie bialskim, czyli Nagrody Starosty Bialskiego Bialskie Talenty 2021. One powędrowały do młodych ludzi, którzy wyróżniają się wśród swoich rówieśników w dziedzinie nauki, kultury i sportu. W kategorii nauka nagrodę otrzymali Kamil Pulik i Cezary Paweł Cap,  w kategorii kultura Marta Lichaczewska, a w sporcie – Łukasz Bogusz i Bartosz Krzyżanowski. Wyróżnienia powędrowały do następujących uczniów: Kacpra Budrewicza, Julii Martyn, Wiktora Mironiuka i Darii Marii Myszki.

Nagrody Starosty Bialskiego Bialskie Talenty 2021 powędrowały do młodych ludzi, którzy wyróżniają się wśród swoich rówieśników w dziedzinie nauki, kultury i sportu. Fot. Paulina Chodyka-Łukaszuk

Laureaci otrzymali statuetki, nagrody finansowe w wysokości 500 zł oraz pamiątkowe dyplomy, zaś wyróżnieni dyplomy i nagrody rzeczowe.

CZYTAJ TAKŻE: Bialska Chwilka triumfuje na Festiwalu Piosenki Bajkowej

Nagrody Kultury Powiatu Bialskiego im. Józefa Ignacego Kraszewskiego powędrowały do osób, które przyczyniły się do tego, aby kultura wyróżniała powiat bialski, dzięki którym i tradycja i współczesność mają swoje miejsce w naszej wspólnocie. Oto laureaci: Małgorzata Piekarska, Zdzisław Marczuk, Grzegorz Kulicki oraz Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalnemu „Tłoka”, którego prezesem jest Cezary Nowogrodzki. 

Małgorzata Piekarska, fot. Paulina Chodyka-Łukaszuk

– To już moje drugie takie wyróżnienie. Bardzo mi miło, że moja dziedzina, czyli fotografia i moje działania na rzecz powiatu i miasta Biała Podlaska zostały docenione. Cieszę się niezmiernie, bo to moja pasja, którą mogę zarażać młodzież już od 30 lat w Kole Fotograficznym „Migawka” oraz w Fotoklubie Podlaskim, który prowadzę od 25 lat. To są wystawy, plenery, warsztaty. Ważne, że są ludzie, którzy mają taką samą pasję jak ja – wyznaje Małgorzata Piekarska

Przypomina, że wraz z Fotoklubem tworzy projekt „Gminy powiatu bialskiego”, fotografując tereny każdej z nich, poznając i pokazując na zdjęciach każdy zakątek regionu. Zapowiada, że już we wrześniu czeka ją jubileusz 30-lecia pracy, połączony z wystawą i premierą albumu „Fotopoezja o Podlasiu”, stworzonym wraz z Maciejem Szupilukiem.

Gmina Międzyrzec Podlaski kulturą stoi

Podczas gali rozstrzygnięto też konkurs „Samorząd gminny przyjazny kulturze”, adresowany do wszystkich gmin i miast powiatu bialskiego. Jego celem jest wyłonienie gminy najbardziej zaangażowanej w działalność kulturalną oraz promocja pozytywnego wizerunku władz samorządowych ze szczególnym uwzględnieniem przeprowadzonych działań w gminie na rzecz kultury i dziedzictwa narodowego.  W edycji 2022 konkursu wzięło udział 7 samorządów, a zwycięzcą okazała się gmina Międzyrzec Podlaski. 

– Czujemy się wyjątkowi w powiecie bialskim. Cieszymy się bardzo, że zauważalna jest działalność kulturalna na terenie naszej gminy i podejmowane inicjatywy, zarówno przez instytucje kultury i stowarzyszenia, które faktycznie tworzą dobry klimat dla kultury, pamiętając o wartościach, na których wyrośliśmy i o ludowości – podkreśla wójt gminy Miedzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz.

Prym w przeróżnych inicjatywach wiodą oczywiście gminny ośrodek kultury oraz biblioteka. – Czuję się niesamowicie dumna z tego, że mamy możliwość sprawczości, że w jakiś sposób jesteśmy w stanie wpływać na umysły ludzi, na ich samopoczucie. To jest niesamowicie budujące i naprawdę każde poświęcenie jest tego warte – mówi dyrektor GOK w Międzyrzecu Podlaskim, Sylwia Hubica. Przypomina też o najbliższych inicjatywach ośrodka, czyli pólkoloniach teatralnych w ramach programu „Lato w teatrze”, imprezie z cyklu „Potańcówka na dechach” wraz z koncertem kapeli Tęgie Chłopy oraz programie szkoleniowym pracowników GOK-u „Zaproś nas do siebie”.

CZYTAJ TAKŻE: Będą potańcówki i przygoda z teatrem

Organizowanymi przez siebie przedsięwzięciami o rozwój kultury dba również biblioteka. – To bardzo miłe wyróżnienie, tym bardziej, że to już drugi raz, kiedy gmina otrzymała ten tytuł. Bardzo się cieszę, że możemy organizować tyle inicjatyw, a wszystkie z którymi wychodzimy, są akceptowane. Tu chylę czoła przed panem wójtem, który jest bardzo otwarty na kulturę i nie szczędzi na nasze pomysły środków. Dzięki temu możemy rozwijać skrzydła – przekazuje dyrektor GBP w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim, Magdalena Chodzińska. Książnica zrealizowała ostatnio program „Kraszewski. Komputery dla bibliotek”, w przygotowaniu są natomiast publikacja o gminie oraz „Wakacje z biblioteką”, a także organizacja Narodowego Czytania, które  w tym roku odbędzie się podczas powiatowych dożynek w Rudnikach.

Po wręczeniu nagród przyszedł czas na występy zespołów „Leśnianki” oraz „Pogodna jesień”. Gromkie brawa wzbudził też jak zwykle koncert Zdzisława Marczuka, który najpierw zagrał solo, a później w towarzystwie swoich uczennic: Zuzanny Abramowskiej i Anieli Juszkiewicz.

Na koniec nie zabrakło pysznego poczęstunku oraz długich rozmów przy kawie kulturze.

Laureaci konkursu „Znani i nieznani…”

Kategoria szkoła podstawowa klasy IV-VI: I. Maja Stefaniak, II. Lena Kondratiuk, III. Angelika Maziejuk

Kategoria szkoła podstawowa klasy VII-VIII: I. Małgorzata Biernacka, II. Adam Kondracki, III. Karolina Zacharuk. Wyróżnienie: Wiktoria Rudasz.

Kategoria szkoły średnie: I. Małgorzata Chodyka;

Kategoria osoby dorosłe: I. Łukasz Makarewicz, II. Antonina Narojek, III. Justyna Chodkowska-Miszczuk.

Za zaangażowanie w popularyzację konkursu w powiecie nagrodzono następujące biblioteki: Gminną Bibliotekę Publiczną w Piszczacu, Bibliotekę Publiczną Gminy Kodeń oraz Filię Gminnej Biblioteki Publicznej w Tłuśćcu w gminie Międzyrzec Podlaski.

ZOBACZ TEŻ: Akademia Bialska najlepsza w kraju. Już po raz piąty

PRZECZYTAJ: Aleksandra Semeryło z brązowym medalem mistrzostw Polski!

 CZYTAJ TAKŻE: Cleo wystąpi w Janowie! Będzie też dzień otwarty w stadninie

Powiązane galerie zdjęć:

Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama