Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 maja 2024 21:44
Reklama
Reklama

Historia

Śladami Podlaskich Rodów: Pomagali unitom i walczyli z zaborcą
Śladami Podlaskich Rodów: Pomagali unitom i walczyli z zaborcą

Rodzina Plater-Zyberk nie tylko ufundowała kościół w Konstantynowie i rozbudowała pałac, ale też wspierała prześladowanych unitów i walczyła z rusyfikacją. Mimo narażania się na nękanie przez carskie władze. Kolejnym pokoleniom przodkowie przekazali umiłowanie ojczyzny i odważną postawę. W 1944 r. z tego powodu niemiecki okupant skonfiskował majątek, a jego dziedzica - Tadeusza zesłał do obozu w Dachau. Jakie były losy szlacheckiego rodu?

03.01.2021 11:38    2
Legenda: Jak to chłop dziada uzdrowił
Legenda: Jak to chłop dziada uzdrowił

Parafialne odpusty to tradycja w całym naszym kraju. Również na Podlasiu i Polesiu ludność jeszcze dziś uroczyście świętuje dzień patrona parafii. Podczas jednego z takich wydarzeń w okolicach Parczewa doszło do cudu. Chłop bowiem uzdrowił beznogiego bezdomnego. Jak do tego doszło? Przeczytajcie w kolejnej odsłonie cyklu „Tajemnice podlaskich legend”…

03.01.2021 11:32
Historia: 50 lat sukcesów bialskiej AWF
Historia: 50 lat sukcesów bialskiej AWF

50 lat bialskiej Filii Akademii Wychowania Fizycznego to wspaniała, wielobarwna historia, naznaczona wieloma sukcesami i wyjątkowymi wydarzeniami. Tę historię tworzyli wyjątkowi ludzie, a my przypominamy ją jeszcze w małej pigułce dzięki zdjęciom fotoreportera „Słowa Podlasia”, Adama Trochimiuka, który sam jest również absolwentem bialskiej uczelni.

31.12.2020 17:07    3
Z archiwum X: Mafijne porachunki na granicy
Z archiwum X: Mafijne porachunki na granicy

Lata 90. XX wieku to czas najaktywniejszych działań polskich zorganizowanych grup przestępczych. Nasza rodzima mafia jest najczęściej kojarzona z podwarszawskimi Pruszkowem i Wołominem, jednak w gangsterskich historiach z naszego kraju zapisało się znacznie więcej miast i wsi. Ważnym miejscem przestępczych porachunków i nielegalnych biznesów z tamtych lat były wschodnie przejścia graniczne. W Terespolu prężnie działały grupy przestępcze należące zarówno do obywateli Polski, jak i mieszkańców byłych krajów bloku komunistycznego.

30.12.2020 18:29    3
Tradycje: Wieczór osobliwy i radosny
Tradycje: Wieczór osobliwy i radosny

Już niebawem na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazda, a wraz z nią usiądziemy do stołu przy wigilijnej wieczerzy. Przypominamy Wam więc te mniej znane zwyczaje, które dla naszych przodków były nieodłącznym elementem tego wyjątkowego dnia w roku. Abyście lepiej mogli sobie wyobrazić, jak wyglądała staropolska Wigilia, sięgnęliśmy do bogatego archiwum naszego fotoreportera Adama Trochimiuka po niezwykle klimatyczne fotografie m.in. z lokalnych teatrów obrzędowych, które w piękny sposób przypominają świąteczne tradycje.

23.12.2020 17:30
Gmina Dębowa Kłoda: 78. rocznica zbrodni 
Gmina Dębowa Kłoda: 78. rocznica zbrodni 

Samorządowcy i mieszkańcy wsi złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem upamiętniającym zamordowanych przez żołnierzy niemieckich. 

18.12.2020 15:39
Radzyń Podlaski: Architektura obozowa w mieście to tylko legenda?
Radzyń Podlaski: Architektura obozowa w mieście to tylko legenda?

Czy baraki mieszkalne znajdujące się na terenie miasta mogły pochodzić z obozu na Majdanku? Podobno wśród radzynian to tajemnica poliszynela, ale poparcie w faktach ma raczej słabe. – Nasze ustalenia nigdy nie dały podstawy do takich podejrzeń – mówi Jan Maraśkiewicz, konserwator zabytków. Muzeum na Majdanku potwierdza, że część zabudowy obozowej była wywożona zaraz po wojnie. Gdzie, nie wiadomo. Czy trafiła do Radzynia?

15.12.2020 17:05    1
Gmina Sławatycze: "Nadbużańskie Sławatycze" z aktem lokacyjnym
Gmina Sławatycze: "Nadbużańskie Sławatycze" z aktem lokacyjnym

W tym roku wydanie rocznika „Nadbużańskie Sławatycze” jest wyjątkowe z dwóch powodów. Pierwszy z nich jest warty uczczenia, gdyż to jubileuszowe – dwudzieste wydanie. Drugi jest równie istotny, ponieważ w tym roku został odnaleziony dokument lokacyjny Sławatycz pochodzący z 1520 r. z podpisem króla Zygmunta I Starego. Jego kopia znalazła się na okładce pisma, a powiększona w jego wnętrzu.

13.12.2020 17:30    2
Ludzie z pasją: Królewska monografia pana Jana
Ludzie z pasją: Królewska monografia pana Jana

Jan Czernik historyk i regionalista, a także wieloletni nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 3 w Białej Podlaskiej, postanowił napisać książkę o swojej rodzinnej miejscowości – Bokince Królewskiej, położonej w gminie Tuczna. To nie tylko zapis historycznych zdarzeń, ale też opowieść o losach członków rodziny Czerników i zaprzyjaźnionych z nimi osób. W publikacji nie brakuje licznych zdjęć oraz map i wykresów. „Monografię Bokinki Królewskiej” można dostać w Księgarni Podlaskiej lub u samego autora.

12.12.2020 07:59    3
Fotoreportaż: Wisznice dawniej i dziś
Fotoreportaż: Wisznice dawniej i dziś

Sprawdźcie, jak zmieniało się południowe Podlasie na przestrzeni lat, oglądając zdjęcia z bogatego archiwum naszego fotoreportera Adama Trochimiuka. Prezentujemy cykl "W obiektywie fotoreportera", w którym zabieramy Was w sentymentalną podróż po regionie. Tym razem zaglądamy do Wisznic...

10.12.2020 18:10    2    10
Śladami Podlaskich Rodów: Pałac, który w swoich murach gościł wiele słynnych szlacheckich rodów
Śladami Podlaskich Rodów: Pałac, który w swoich murach gościł wiele słynnych szlacheckich rodów

Majątek w Cieleśnicy był zarządzany przez kilka szlacheckich rodzin. Najdłużej był w posiadaniu Radziwiłłów, bo aż 180 lat. Jednak, do świetności dobra cieleśnickie doprowadziła rodzina Serwińskich. To za ich rządów w 1835 roku powstał pałac, który zachwyca do dziś. Później dzięki Stanisławowi Różyczce de Rosenwerth i jego żonie Julii, majątek został unowocześniony, a rezydencję wyremontowano po pożarze, który wybuchł w w 1920 r., w czasie wojny polsko-bolszewickiej. 

06.12.2020 12:43    2    1
Legenda: Rycerz i dobry gospodarz Emilian
Legenda: Rycerz i dobry gospodarz Emilian

W kolejnej odsłonie naszego cyklu opowiemy legendę, związaną z Milanowem w powiecie parczewskim. W te okolice trafił przed kilkuset laty rycerz Emilian wraz ze swoją rodziną, któremu tak spodobały się tutejsze tereny, że postanowił się tutaj osiedlić, a że dobrym był gospodarzem toteż już po kilku latach powstała tutaj piękna osada…

05.12.2020 15:40    1
Ligawki, prządki, podskubki - o adwencie na południu Podlasia
Ligawki, prządki, podskubki - o adwencie na południu Podlasia

W minioną niedzielę rozpoczął się adwent, czyli czas oczekiwania chrześcijan na narodziny Chrystusa. Niegdyś nazywany był „czterdziestnicą” albo „przedgodami”. Rozpoczynało go granie na ligawkach, które później każdego dnia budziły ludzi, by nie zaspali na roraty, czyli codzienne poranne nabożeństwo. Wieczorami kobiety spotykały się w chałupach podczas darcia pierza czy przędzenia wełny. Dzieci przygotowywały choinkowe ozdoby, mężczyźni powstrzymywali się od prac w polu, by ziemia mogła odpocząć. Wszyscy zachowywali ścisły post. Tak właśnie adwent wyglądał niegdyś na południowym Podlasiu.

04.12.2020 17:45    2
Śladami Podlaskich Rodów: Hrabina Wanda Caboga miała serce zawsze otwarte na innych
Śladami Podlaskich Rodów: Hrabina Wanda Caboga miała serce zawsze otwarte na innych

W poprzednich wydaniach Słowa Podlasia pisaliśmy o rodzinie Czetwertyńskich. W tym o wielkiej miłości Włodzimierza i Marii z Uruskich. Czas przedstawić osobę, po której Maria odziedziczyła pasję do pomagania i zmysł organizacji. Jej babkę Wandę Juliannę Cabogę. Hrabina nie tylko świetnie gospodarowała majątkiem, ale też była znana z niezwykłej pamięci. Przyczyniła  się też do zawarcia małżeństwa przez wnuczkę.

29.11.2020 10:34
Gmina Jabłoń: Pamiętają o powstańcach styczniowych
Gmina Jabłoń: Pamiętają o powstańcach styczniowych

Wyjątkowo skromnie uczczono 157. rocznicę Bitwy pod Kolanem i Holendernią. Mieszkańcy uznali jednak, że mimo epidemii, choć symbolicznie muszą upamiętnić wydarzenia z 18 listopada 1863 roku.

29.11.2020 10:27    1
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Obersturmbannführer ThuskeTreść komentarza: 🤔 z tego co wiem to pełnoprawni HDKowcy już jeżdżą autobusami MPK, MZK, ZKM, MZA, ZPA, etc. za darmo. Metro, kolej, ryksze, awionetki, taxi i powozy konne się marzą? Nie za bogato?Data dodania komentarza: 10.05.2024, 06:31Źródło komentarza: Kupisz jeden bilet i będziesz z nim jeździł wszystkim po całej PolsceAutor komentarza: PrawdaTreść komentarza: Nie polecam! Jest wiele fachowych ośrodków od takiej działalności, a nie takie bialskie amatorstwo.Data dodania komentarza: 09.05.2024, 10:58Źródło komentarza: Kochają bociany i dają im dom. Niezwykłe miejsce w RakowiskachAutor komentarza: HDKTreść komentarza: Ciekawe czy nie zapomną o honorowych krwiodawcach?Data dodania komentarza: 08.05.2024, 23:33Źródło komentarza: Kupisz jeden bilet i będziesz z nim jeździł wszystkim po całej PolsceAutor komentarza: JohnTreść komentarza: O ile pamiętam teren już był sprawdzony, chyba po łebkachData dodania komentarza: 08.05.2024, 17:30Źródło komentarza: Saperzy znaleźli kolejne 14 bombAutor komentarza: czerwonoczarnyTreść komentarza: Marcin spoko, że wygrana, ale powinno być minimum 3:0. Nie chce psioczyć ale bramki mogą się liczyć... wygrajcie z Hiszpanią i nie będzie zmartwienia. PowodzeniaData dodania komentarza: 08.05.2024, 07:52Źródło komentarza: Wygrana na inauguracjęAutor komentarza: AtanerTreść komentarza: Koszmar, więc w tej sytuacji były aż do momentu swojej śmierci?! Jak było można przeoczyć zwierzęta tak duże, że nie było można do tej pory znaleźć miejsca do normalnego życia biednych zwierząt a szegolnie że tam nie brakuje odpowiednich terenów, co za wstyd i hańba dla ludzi.Data dodania komentarza: 07.05.2024, 11:33Źródło komentarza: Zabłąkane łosie skonały na ulicy
Reklama