Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 19:49
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Historia

Radzyń Podlaski: Szkoła przypomniała poległych nauczycieli
Radzyń Podlaski: Szkoła przypomniała poległych nauczycieli

Dzień Edukacji Narodowej stał się okazją do przypomnienia nauczycieli, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Na pomysł przypomnienia ich sylwetek wpadli pedagodzy z SP nr 1 w Radzyniu Podlaskim.

22.10.2021 08:47
Janów Podlaski: Kościółek po remoncie i rekonsekracji
Janów Podlaski: Kościółek po remoncie i rekonsekracji

Po prawie 20 latach do sakralnego użytku przywrócono niewielki kościółek pw. św. Jana Chrzciciela. To ważne wydarzenie dla mieszkańców miejscowości, zwłaszcza dla grupy zrzeszonej w Fundacji Ratujmy Zabytki Janowa Podlaskiego, którzy w 2015 roku postawili sobie za cel uratowanie przez zniszczeniem zabytkowego obiektu.

20.10.2021 10:09
Biała Podlaska: Królewskie półgrosze i prehistoryczny krzemień
Biała Podlaska: Królewskie półgrosze i prehistoryczny krzemień

Archeolog Mieczysław Bienia, który bada teren Parku Radziwiłłowskiego w ostatnim czasie notuje nieprzerwane pasmo sukcesów. Nie dość, że znalazł bialską porcelanę wytwarzaną w mieście za czasów Anny z Sanguszków Radziwiłłowej, której szukał przez ostatnie trzydzieści lat. Natrafił też na inne cenne znaleziska jak np. fragmenty armaty czy monetę wybitą w okresie panowania króla Zygmunta Starego.

20.08.2021 08:11    1
Podlaskie Miejsca Kultu: Bialskie wotum za Cud nad Wisłą
Podlaskie Miejsca Kultu: Bialskie wotum za Cud nad Wisłą

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny „Cudu nad Wisłą” powstała jako wotum – dziękczynienie za wygraną Polaków z sowietami pod Warszawą w 1920 r. Została erygowana przez biskupa Henryka Przeździeckiego 10 maja 1925 r. Początkowo powstał kościół drewniany. Murowana świątynia została poświęcona 1 września 1985 r. przez biskupa Wacława Skomoruchę. To miejsce gdzie odbywały się msze za ojczyznę w początkach działalności NSZZ „Solidarność”, zamawiane przez bialskie zakłady pracy, a nawet przez milicję obywatelską.

16.08.2021 09:37
Podlaskie miejsca kultu: Najstarsza świątynia w mieście
Podlaskie miejsca kultu: Najstarsza świątynia w mieście

Do jednych z najstarszych kościołów w Białej Podlaskiej należy świątynia pod wezwaniem św. Anny. Murowany kościół powstał w 1597 r., a ufundował go książę Mikołaj Krzysztof Radziwiłł "Sierotka" oraz parafianie. Później do kościoła dobudowano dwie kaplice. Najpierw Różańcową, a następnie Radziwiłłowską. Na szczycie świątyni pod krzyżem widnieje charakterystyczny dla islamu półksiężyc z dwoma gwiazdami. Jest to pamiątka wygranej bitwy pod Wiedniem przez Jana III Sobieskiego w 1683 r. Pomysłodawczynią nietypowej ozdoby była siostra króla – Katarzyna z Sobieskich Radziwiłłowa. Księżna chciała w ten sposób zaznaczyć zwycięstwo chrześcijaństwa, w legendarnej walce z Imperium Osmańskim.

01.08.2021 12:52    1
Ludzie stąd: Już niejeden żołnierz zginął, już niejedna matka płacze
Ludzie stąd: Już niejeden żołnierz zginął, już niejedna matka płacze

Zygmunt Romaniuk urodził się w 1939 r. Mimo, że w czasie wojny był dzieckiem pamięta wiele wydarzeń z tego okresu. O części z nich opowiedzieli mu rodzice i dziadkowie. Do szczególnie trudnych wspomnień należy zabicie mieszkańców jego rodzinnej wsi – Romaszek oraz Worońca i Rudna.

31.07.2021 11:41    2
Łosice: Cześć i chwała bohaterom!
Łosice: Cześć i chwała bohaterom!

Za nami obchody 77. rocznicy bitwy 34. Pułku Piechoty 9. Dywizji Piechoty Armii Krajowej stoczonej z Niemcami 30 czerwca 1944 r. pod Jeziorami. Słowo Podlasia Sprawowało patronat medialny nad wydarzeniem. 

16.07.2021 10:00
Myśleli, że to rozbity samolot, a znaleźli superbroń Hitlera
Myśleli, że to rozbity samolot, a znaleźli superbroń Hitlera

Fragmenty poszycia, elementy sterowania – w sumie około 100 kilogramów znaleziska. Myśleli, że na polu wykopali rozbity samolot. Prawda okazała się inna.

08.07.2021 09:30
Legendarny monaster w Jabłecznej 
Legendarny monaster w Jabłecznej 

Według legendy monaster w Jabłecznej powstał po tym, jak do miejscowości nad Bugiem przypłynęła rzeką ikona św. Onufrego. Właściciele wsi – Anna i Jan Zaberezińscy po tym zdarzeniu zdecydowali o budowie świątyni prawosławnej i sprowadzeniu do niej mnichów, którzy opiekowaliby się cerkwią i klasztorem oraz przybyłą w cudowny sposób ikoną.

04.07.2021 12:30
30 lat temu wyprodukowano ostatniego „dużego fiata”. Ile kosztuje dziś?
30 lat temu wyprodukowano ostatniego „dużego fiata”. Ile kosztuje dziś?

Marzenie wielu Polaków, dostojnie sunęło po naszych ulicach. Dziś Fiat 125p jest unikatem, a jego ceny bywają bardzo wysokie.

29.06.2021 19:30
Gmina Kąkolewnica: Co roku wspominają pomordowanych w lesie Baran
Gmina Kąkolewnica: Co roku wspominają pomordowanych w lesie Baran

Coroczne obchody pamięci ofiar stalinowskiego reżimu, to już w Kąkolewnicy tradycja. W drugą niedzielę czerwca na Uroczysku Baran oddaje się hołd tym, którzy zostali tu pomordowani i pochowani. Większości ofiar nie odnaleziono do dziś.

24.06.2021 07:15
Biała Podlaska: 350 lat kościoła pw. św. Antoniego i Matki Bożej Anielskiej
Biała Podlaska: 350 lat kościoła pw. św. Antoniego i Matki Bożej Anielskiej

Kościół ufundowali książę Michał Kazimierz Radziwiłł oraz jego żona Katarzyna Emerencjanna z Sobieskich, siostra króla Jana III Sobieskiego. Małżeństwo w 1666 r. wyraziło wolę utworzenia świątyni w pobliżu swojej rezydencji. Rok później zakon reformatów potwierdził, iż podejmie się opieki nad kościołem. Odpowiedni akt przekazano zakonnikom w czasie Generalnego Sejmu Królestwa Polskiego, który odbył się w 1670 r.

19.06.2021 10:52
Biała Podlaska: Upamiętnią podlaskich lotników
Biała Podlaska: Upamiętnią podlaskich lotników

Odsłonięcie muralu i otwarcie obelisku oraz sali tradycji lotniczej południowego Podlasia poświęconych bialskim lotnikom planowane jest na 12 września. W izbie pamięci znajdą się przedmioty upamiętniające Podlaską Wytwórnię Samolotów oraz 61. Lotniczy Pułk Szkolno-Bojowy.

01.06.2021 08:25    4
Region: Znajdź biogram w E-Słowniku
Region: Znajdź biogram w E-Słowniku

Już teraz mieszkańcy południowego Podlasia mogą skorzystać z E-Słownika, który przygotowali naukowcy z UPH w Siedlcach oraz regionaliści. Dzięki ich pracy można szybko poznać biogramy istotnych dla regionu osób.

30.05.2021 13:57
Ludzie stąd: Przedsiębiorca, społecznik, patriota 
Ludzie stąd: Przedsiębiorca, społecznik, patriota 

Stanisław Różyczka de Rosenwerth był postacią nietuzinkową, która na stałe zapisała się na kartach historii regionu. Inicjator i współzałożyciel Podlaskiej Wytwórni Samolotów w Białej Podlaskiej i właściciel majątku w Cieleśnicy a jednocześnie wielki społecznik i pasjonat, za swoją miłość do ojczyzny zapłacił najwyższą cenę.

23.05.2021 12:47    1
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZakrześTreść komentarza: Najlepsza akademia w regionie jest w Radzyniu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:55Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: PrzeKoTreść komentarza: Marszałek wspiera tych którzy się do niego zwracają z prośbą o wsparcie :) Na stadion już dał 10 mln. Da na imprezy masowe pod warunkiem, że ktoś wytrzeźwieje po bankiecie na loży vipów i napisze wniosek. Z tym może być jednak problem jak z tą prośbą o wsparcie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:54Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: Ksiądz IgnacyTreść komentarza: Most powinien być nazwany imieniem wielkiego Polaka. Jednym z takich jest Świętej Pamięci Pan Generał Wojciech Jaruzelski .Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:30Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Szkoda, że marszałek na stałe nie wspiera Podlasia, tak jak słabsze od bialskiej drużyny piłkarskie. No ale w Białej rządzą jego polityczni wrogowie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:20Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: bialszczaninTreść komentarza: To pytanie do rektora Nitychoruka, który zaraz po śmierci Bergiera doprowadził do wycofania drużyny - wizytówki uczelni z rozgrywek ligowych.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:12Źródło komentarza: Poznały rywalkiAutor komentarza: obywatelTreść komentarza: Podpisywana petycja zawiera błąd, gdyż nowa ulica nie przebiegnie w miejscu "powstającej ulicy na dotychczasowej Drodze Wojskowej", tylko kilkaset metrów obok. No chyba, że pomysłodawcy chcą, aby ul. Droga Wojskowa zmieniła nazwę na „św. Jozafata Kuncewicza”. Ja optuję za ul. Riada Haidara, gdyż trasą będzie można dojechać do ronda WOŚP, z którą to Orkiestrą Śp. RH był od początku mocno związany.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:09Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na Krznie
Reklama