Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 20:50
Reklama
Reklama

Historia

Terespol: Walczyli za wolność naszą i waszą
Terespol: Walczyli za wolność naszą i waszą

Efektowne widowisko, jakim była rekonstrukcja bitwy polsko-bolszewickiej, zrobiło duże wrażenie na licznie zgromadzonej w Terespolu publiczności. 

23.09.2020 17:10    1
Biała Podlaska: Pamiętają o ofiarach Sybiru
Biała Podlaska: Pamiętają o ofiarach Sybiru

To już kolejny rok, gdy przy pomniku Zesłańców Sybiru spotkali się ci, którzy przez piekło zesłania przeszli z tymi, którzy pamięć o ich losach chcą podtrzymywać. – Młode pokolenie żyje w wolnej ojczyźnie. Dobrze żeby pamiętali, kto przelał za tą wolność krew i oddał życie – mówiła Barbara Jakubiuk, prezes bialskiego oddziału Związku Sybiraków.

22.09.2020 17:25
Wisznice: Odsłonili pamiątkową tablicę
Wisznice: Odsłonili pamiątkową tablicę

W Wisznicach zorganizowano uroczystość, upamiętniającą potyczkę pod Wisznicami w ramach walki odwrotowej bitwy warszawskiej 1920 r. Z tej okazji poświęcono tablicę pamiątkową. Przypomniano też udział Podlasia w zwycięstwie. 

19.09.2020 14:59
Gmina Międzyrzec Podlaski: Plenerowa wystawa w stulecie bitwy
Gmina Międzyrzec Podlaski: Plenerowa wystawa w stulecie bitwy

Niedawno w podróż ruszyła plenerowa wystawa „Wiktoria 1920”, którą będzie można podziwiać jeszcze przez miesiąc. To wspólna inicjatywa gminnej biblioteki, ośrodka kultury i szkoły w Rudnikach. Instytucje pozyskały na ten cel 40 tys. zł dofinansowania z funduszy Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. 

17.09.2020 17:50
Terespol: Generał Franciszek Krajowski bohaterem Terespola
Terespol: Generał Franciszek Krajowski bohaterem Terespola

Strzały z armaty, walki na bagnety, starcie polskich żołnierzy z bolszewikami. To wszystko mogli podziwiać pasjonaci historii w Terespolu. 12 września odtworzono bitwę, która rozegrała się w 1920 r.  Z kolei 13 września odsłonięto tablicę i pomnik poświęcone gen. Franciszkowi Krajowskiemu. Na uroczystość przybyła wnuczka zasłużonego generała - Wielisława Papadopulos-Krajowska. Współorganizatorem wydarzenia była 18. Dywizja Zmechanizowana Wojska Polskiego.

15.09.2020 18:56    2
Ludzie stąd: Mojego ojca nazywali kułakiem
Ludzie stąd: Mojego ojca nazywali kułakiem

Wiesław Łuć, sekretarz bialskiego oddziału Krajowego Związku Dzieci Wojny, wspomina swojego ojca Józefa, który służył w 26. Pułku Ułanów Wielkopolskich. Musiał się ukrywać, gdyż chciano go pojmać za wysadzanie pociągów w czasie II wojny światowej. Opowiada też o grabieżach band złożonych ze zbiegłych jeńców sowieckich i o kuzynach, z których jeden zginął w Katyniu, a drugi był Żołnierzem Niezłomnym.

06.09.2020 09:40
Gmina Sławatycze: Zadbali o cmentarz ewangelicki w Zańkowie
Gmina Sławatycze: Zadbali o cmentarz ewangelicki w Zańkowie

W ramach sprzątania cmentarza ewangelickiego w Zańkowie, którego powstanie datuje się na XIX w..   wykonano prace pielęgnacyjne takie jak koszenie trawy, przycinanie gałęzi i krzewów oraz grabienie liści.

02.09.2020 16:45
Gmina Międzyrzec Podlaski: Objazdowa wystawa w stulecie bitwy
Gmina Międzyrzec Podlaski: Objazdowa wystawa w stulecie bitwy

Mobilna wystawa plenerowa poświęcona Bitwie Warszawskiej zostanie zaprezentowana w 12 gminnych miejscowościach. Na jej realizację Gminna Biblioteka Publiczna pozyskał dotację ze środków Ministerstwa Kultury.

31.08.2020 16:10
Historia: Działał na rzecz dzieci i młodzieży - hrabia Bronisław Szlubowski
Historia: Działał na rzecz dzieci i młodzieży - hrabia Bronisław Szlubowski

Ostatnim właścicielem pałacu w Radzyniu Podlaskim, pochodzącym z ziemiaństwa, był Bronisław Szlubowski herbu Korwin. Hrabia świetnie zarządzał swymi posiadłościami. Angażował się społecznie i politycznie, m.in. wspierając dzieci i młodzież. Ufundował liczne sierocińce i szkoły we własnym majątku, kiedy rosyjski zaborca zakazał prowadzenia lekcji w języku polskim. Potajemnie przekazywał też stypendia dla najzdolniejszych uczniów. W tych działaniach wspierała go oddana mu i kochająca żona - Zofia z Chłapowskich skoligacona z Wielopolskimi.

30.08.2020 12:20
Leśna Podlaska: W Domu Ksieni powstanie muzeum
Leśna Podlaska: W Domu Ksieni powstanie muzeum

Trwają przygotowania do przejęcia przez paulinów zabytkowego budynku nazywanego Domem Ksieni, który znajduje się przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Leśnej Podlaskiej. Jak przyznaje konserwator zabytków, Jan Maraśkiewicz, byłoby to idealne rozwiązanie, gdyż obiekt od ponad dwudziestu lat niszczeje. Paulini chcieliby urządzić w nim muzeum, sklepik z pamiątkami oraz kawiarenkę.

29.08.2020 09:36    3
Historia: Szkoła generała, który się "kulom nie kłaniał"
Historia: Szkoła generała, który się "kulom nie kłaniał"

Szkoła Podstawowa w Leszczance w gminie Trzebieszów obchodziłaby w tym roku swoje 60-lecie. Obchodziłaby, bo nie doczekała tego jubileuszu. W czerwcu w placówce nie zabrzmiał ostatni dzwonek przez koronawirusa, a we wrześniu zabraknie pierwszego dzwonka przez demografię. Ze względu na małą liczbę dzieci chętnych do nauki szkoła została zamknięta. Nie wiadomo jeszcze, jaki los czeka budynek oraz tablicę która wciąż wisi przy głównym wejściu. Tablicę, upamiętniającą pobyt w Leszczance gen. Karola Świerczewskiego, który wizytował stacjonujący tutaj w 1944 roku oddział Armii Ludowej. A właśnie to wojenne wydarzenie miało pośrednio wpływ na to, że ta szkoła w ogóle we wsi powstała.

28.08.2020 19:03
Gmina Sosnowica: Sosnowica upamiętni wojnę polsko-bolszewicką
Gmina Sosnowica: Sosnowica upamiętni wojnę polsko-bolszewicką

Msza święta za ojczyznę, złożenie wieńców przy Pomniku Nieznanego Żołnierza, ceremoniał z udziałem wojska oraz występy artystyczne. Tak mieszkańcy i władze gminy Sosnowica upamiętnią 100. rocznicę zwycięskiej wojny polsko-bolszewickiej.

27.08.2020 16:15
Biała Podlaska: Tablica chwały dla naszego pułku
Biała Podlaska: Tablica chwały dla naszego pułku

Na murze otaczającym plac kościoła św. Antoniego zawisła tablica poświęcona pamięci żołnierzy 34. Pułku Piechoty. Mieszańcom przypomni nie tylko o ich dokonaniach na polach walki, ale również o tym, że miasto Biała Podlaska zawdzięcza pułkowi skok cywilizacyjny w latach 20-tychi 30-tych XX w., gdy odradzała się i krzepła państwowość w naszym kraju.

25.08.2020 14:04
Z Archiwum X: Brutalny morderca na przepustce z poprawczaka
Z Archiwum X: Brutalny morderca na przepustce z poprawczaka

W 1996 roku w Wohyniu doszło do morderstwa kobiety i dziecka. Sprawcą okazał się 15-latek. Nie był to niestety koniec pasma nieszczęść jego rodziny.

19.08.2020 19:00    2    5
Śladami Podlaskich Rodów: Mąż stanu - hrabia Ignacy Potocki
Śladami Podlaskich Rodów: Mąż stanu - hrabia Ignacy Potocki

Hrabia Ignacy Potocki uważany jest za współtwórcę Konstytucji 3 maja, która prawdopodobnie powstała w radzyńskim pałacu jego brata, Kajetana Potockiego. W ten sposób reformatorzy chcieli uniknąć ujawnienia treści ustawy rządowej rosyjskim szpiegom, których nie brakowało w Warszawie. Ignacy był też jednym z przywódców insurekcji kościuszkowskiej, marszałkiem wielkim litewskim oraz działaczem na rzecz rozwoju edukacji w Rzeczpospolitej.

16.08.2020 12:36
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AndrzejTreść komentarza: To nie było fatalne tylko nędzne kpiny z kibiców a Pan trener od kilku meczu nie ma żadnej koncepcji na gręData dodania komentarza: 20.05.2024, 08:29Źródło komentarza: Porażka w niedzielne południeAutor komentarza: jaTreść komentarza: ruscyData dodania komentarza: 18.05.2024, 20:58Źródło komentarza: Trwa drugi dzień akcji gaśniczej lasu w Wiskach. Czy to podpalenie?Autor komentarza: zodowolonyTreść komentarza: Super, koniec obstrukcji, niech nie wracaja.Data dodania komentarza: 18.05.2024, 20:52Źródło komentarza: Biała Samorządowa kończy dotychczasową działalnośćAutor komentarza: Clark GriswaldTreść komentarza: Brakuje najważniejszej informacji: czy Łoś był trzeźwy. Brakuje też innej, kto został ukarany mandatem karnym? Łoś, leśniczy, nieboszczyk przed zarejestrowaniem zgonu w USC?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 14:54Źródło komentarza: Tragiczny finał zderzenia z łosiem. Nie żyje mężczyznaAutor komentarza: Rafuś Bezpłodny MyśliwyTreść komentarza: Jest tych łosiów zatrzęsienie . Dlaczego ta cała zgraja Myśliwców (myśliwych ) nie strzela do Łosiów a ich mięso nie wpier*ala w kiełbasy ? Zapewne dlatego , że mięso łosia jest nie dobre na kiełbasy lepiej sptrzelić sarenkę i dziczka . Nie strzelają dlatego , że jest zakaz strzelania do łosi ale jest też zakaz strzelania do jeleni patrząc przez noktowizor a niektórzy strzelają . Dlatego jeżdzę w nocy przez tereny leśne max 60 km/h .Data dodania komentarza: 17.05.2024, 12:55Źródło komentarza: Tragiczny finał zderzenia z łosiem. Nie żyje mężczyznaAutor komentarza: grażynaTreść komentarza: już dawno tą babe powinni wyrzucić a kontrole to powinna przeprowadzić prokuraturaData dodania komentarza: 17.05.2024, 02:03Źródło komentarza: Prezydent wypowiedział pracę dyrektorce MOPS
Reklama