Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 4 października 2022 08:18
Reklama

Historia

Biała Podlaska: Historia w budynkach zapisana
Biała Podlaska: Historia w budynkach zapisana

Park Radziwiłłów z zespołem pałacowym, kościół pw. św. Anny oraz kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – te zabytkowe miejsca zna każdy bialczanin. Ale czy wiecie, że w naszym mieście są łącznie aż 42 budynki wpisane do rejestru zabytków? Rozpoczynamy cykl, w którym przypomnimy te bardziej i mniej znane budowle, w których zapisana jest historia Białej Podlaskiej. Udamy się na wycieczkę po kamienicach, dawnych szpitalach oraz najstarszych drewnianych domach, by zobaczyć, jak na przestrzeni lat zmieniało się miasto nad Krzną.

23.12.2021 15:13    4
Jabłoń: August Zamoyski – obywatel świata
Jabłoń: August Zamoyski – obywatel świata

Na południowym Podlasiu jest wiele pięknych miejsc, które mają ducha przeszłości tego regionu. To tam pamięć o ważnych wydarzeniach i osobach jest wciąż żywa i odkrywa swoje tajemnice. Przykładem takiego miejsca jest jedyne na świecie Muzeum Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu.

23.12.2021 15:04
Sławatycze: Tradycja Brodaczy na liście dziedzictwa
Sławatycze: Tradycja Brodaczy na liście dziedzictwa

Brodacze to tradycja, która jest obchodzona na koniec Starego Roku w Sławatyczach. Ma już ponad sto lat i przyciąga wielbicieli kultury z całej Polski, ze względu na swą unikalność. - Najstarsi mieszkańcy Sławatycz potwierdzają, że słyszeli o niej z przekazów dziadków i pradziadków – mówi Bolesław Szulej dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. Dodaje, że bardzo się cieszy, że zwyczaj z początkiem grudnia został wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, tworzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

22.12.2021 09:13    1    1
Podlaskie miejsca kultu: Zbiórka na Jana wciąż trwa
Podlaskie miejsca kultu: Zbiórka na Jana wciąż trwa

Kościół pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty powstał w XVIII wieku. Początkowo cerkiew unicka, została przekształcona w świątynię prawosławną, by finalnie stać się miejscem kultu nawiedzanym przez katolików. Zabytek, w ostatnich pięciu latach, rozsławił proboszcz parafii ks. Marcin Chudzik, który zasłynął z robienia skarpetek na drutach, w celu zebrania funduszy na renowację kościoła. Dzięki temu, do Starego Bubla zaczęli przyjeżdżać dziennikarze z całej Polski.

21.12.2021 07:34    1
Biała Podlaska: Był nieustanny strach i niepewność
Biała Podlaska: Był nieustanny strach i niepewność

40 lat temu wprowadzono stan wojenny. Trwał 586 dni. Pozwolił komunistom utrzymać się przy władzy, zahamował rozwój ekonomiczny kraju i przemiany demokratyczne, pogrążył Polskę w marazmie i zapaści gospodarczej. Internowano tysiące działaczy opozycyjnych, wielu wyrzucano z pracy, uczelni i szkół. Kilkadziesiąt osób straciło życie. Wśród zamkniętych w więzieniach byli też aktywiści NSZZ "Solidarność" z Białej Podlaskiej, m.in. Andrzej Czapski i Ryszard Gałązka. Obaj zostali umieszczeni w zakładzie karnym, przy ul. Prostej. Represjom poddano też kolportującą podziemną prasę Elżbietę Chaberską, która przez wiele miesięcy była prześladowana i nękana przez esbeków.

14.12.2021 18:56
Podlaskie miejsca kultu: Nie nam Panie, nie nam, lecz imieniu Twemu daj chwałę
Podlaskie miejsca kultu: Nie nam Panie, nie nam, lecz imieniu Twemu daj chwałę

W piątą niedzielę Wielkanocy 1897 r. słynący cudami obraz, będący kopią wizerunku Matki Bożej Poczajowskiej trafił do kościoła w Hannie, gdzie znajduje się do dziś. Jak przekazują potomkowie świadków, obraz nie tylko świecił, ale też wypływała z niego woda. Wierni, którzy dotykali ikony chusteczkami doznawali uzdrowienia. Jak podaje proboszcz parafii pw. św. Piotra i Pawła ks. Marek Uzdowski, do dziś, za przyczyną Matki Bożej dzieją się niewytłumaczalne naukowo zdarzenia. Świątynia jest też wyjątkowa, z tego powodu, że znajdują się w niej ślady po templariuszach, którzy strzegli kościoła przed najazdami Jaćwingów.  

05.12.2021 10:25    1
Koszoły: Nowy pomnik na miejscu mordu rodziny Remeszów
Koszoły: Nowy pomnik na miejscu mordu rodziny Remeszów

W poniedziałek, 15 listopada odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika upamiętniającego miejsce męczeństwa rodziny Remeszów w Koszołach. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele lokalnej władzy, mieszkańcy wsi i goście. Śmierć Remeszów była największą zbrodnią we wsi w okresie okupacji.

17.11.2021 08:00
Podlaskie Miejsca Kultu: Sanktuarium Miłosierdzia Bożego
Podlaskie Miejsca Kultu: Sanktuarium Miłosierdzia Bożego

Diecezjalne Sanktuarium Miłosierdzia Bożego powstawało w czasach trudnych dla Kościoła. Władzę w państwie sprawowali komuniści, którzy nie chcieli dopuścić do powstania nowej świątyni na osiedlu, gdzie mieszkało wiele młodych osób. Jednak, zapał ks. Romana Soszyńskiego, który kupił działkę pod kaplicę i niezrównany wysiłek ks. Mieczysława Lipniackiego, budowniczego kościoła i wieloletniego proboszcza parafii, przyniósł efekt, jakiego nikt się nie spodziewał.

14.11.2021 16:46    1
Odszedł ksiądz z duszą literata
Odszedł ksiądz z duszą literata

Ksiądz prałat Stanisław Dzyr przez 63 lata był związany z kościołem. Jak sam mawiał, miał jednak dwie miłości – Boga i historię. Przez wiele lat badał i spisywał historię regionu. Jest autorem wielu publikacji historycznych, m.in. „Monografia wsi Dawidy” i „Poszliśmy za Panem na Jego żniwo. Historia parafii Gęś”.

11.11.2021 09:00    2
Tak przed wojną świętowano 11 listopada. Przegląd wojsk robił marszałek Piłsudski [ZDJĘCIA]
Tak przed wojną świętowano 11 listopada. Przegląd wojsk robił marszałek Piłsudski [ZDJĘCIA]

Po raz pierwszy święto niepodległości zostało uczczone już w 1920 roku. Nie miało jeszcze rangi narodowej, bo to zmieniło się wiele lat później.

11.11.2021 08:00
Region: Daj dziadowi chleba, nakarm dusze zmarłych
Region: Daj dziadowi chleba, nakarm dusze zmarłych

Przekonanie, że dusze wracają na ziemię w różnych momentach roku i mogą wówczas pomóc żywym lub wyrządzić im krzywdę było niegdyś powszechne również na ziemiach południowego Podlasia. Ludzie rozpalali ogniska przy cmentarzach i na rozstajach dróg, by przegonić złe duchy. Karmili powracające na ziemię dusze specjalnie na tę okazję przygotowanymi potrawami. Uważali na to, by dusz zmarłych nie skaleczyć i nie spłoszyć. Z racji tego, że w przyszłym tygodniu obchodzimy Zaduszki, postanowiliśmy przypomnieć, jakie tradycje i obrzędy wiązały się dawniej z tym okresem.

31.10.2021 15:07    3
Kościół zbudowany na cześć apostoła pojednania – św. Józefata Kuncewicza
Kościół zbudowany na cześć apostoła pojednania – św. Józefata Kuncewicza

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej, powstał dzięki fundacji rodziny Radziwiłłów w 1790 r. Przyczyną jego wybudowania był konflikt zakonu bazylianów z możnym rodem o prawo do relikwii Józefata Kuncewicza. Wówczas błogosławionego, a w 1867 r. kanonizowanego, męczennika unickiego. Jan Paweł II nazwał  go "apostołem pojednania". 

31.10.2021 15:03    1
Biała Podlaska: "Czwórka" kształci od 100 lat
Biała Podlaska: "Czwórka" kształci od 100 lat

To już 100 lat, jak do funkcjonowania na terenie Białej Podlaskiej powołana została Szkoła Podstawowa nr 4. Dzieje tej placówki jak zwierciadło odbijają losy Polski międzywojnia, lat powojennych, okresy transformacji po 1989 roku i czasów obecnych. W ubiegłym tygodniu grono pedagogiczne i wszyscy z placówką związani, świętowali wiek jej istnienia.

26.10.2021 08:41
Radzyń Podlaski: Szkoła przypomniała poległych nauczycieli
Radzyń Podlaski: Szkoła przypomniała poległych nauczycieli

Dzień Edukacji Narodowej stał się okazją do przypomnienia nauczycieli, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Na pomysł przypomnienia ich sylwetek wpadli pedagodzy z SP nr 1 w Radzyniu Podlaskim.

22.10.2021 08:47
Janów Podlaski: Kościółek po remoncie i rekonsekracji
Janów Podlaski: Kościółek po remoncie i rekonsekracji

Po prawie 20 latach do sakralnego użytku przywrócono niewielki kościółek pw. św. Jana Chrzciciela. To ważne wydarzenie dla mieszkańców miejscowości, zwłaszcza dla grupy zrzeszonej w Fundacji Ratujmy Zabytki Janowa Podlaskiego, którzy w 2015 roku postawili sobie za cel uratowanie przez zniszczeniem zabytkowego obiektu.

20.10.2021 10:09
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: sdgfTreść komentarza: https://zenodo.org/record/7141176?olo Black Adam Movie OnlineData dodania komentarza: 04.10.2022, 03:23Źródło komentarza: "To spełnienie naszych marzeń". Rozpoczyna się budowa hali widowiskowo-sportowej w Międzyrzecu PodlaskimAutor komentarza: nickjoeaTreść komentarza: https://www.linkedin.com/pulse/livestream-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-live-free-nba-preseason-/ https://www.linkedin.com/pulse/live-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-free-nba-preseason-basketball-/Data dodania komentarza: 04.10.2022, 01:40Źródło komentarza: Wnioskowałeś o dodatek węglowy? Urzędnik sprawdzi teraz twoje śmieciAutor komentarza: nickjoeaTreść komentarza: https://www.linkedin.com/pulse/livestream-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-live-free-nba-preseason-/ https://www.linkedin.com/pulse/live-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-free-nba-preseason-basketball-/Data dodania komentarza: 04.10.2022, 01:39Źródło komentarza: Ruszają wypłaty dodatku węglowego. Wiemy, kiedy będą przelewyAutor komentarza: nickjoeaTreść komentarza: https://www.linkedin.com/pulse/livestream-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-live-free-nba-preseason-/ https://www.linkedin.com/pulse/live-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-free-nba-preseason-basketball-/Data dodania komentarza: 04.10.2022, 01:39Źródło komentarza: "To spełnienie naszych marzeń". Rozpoczyna się budowa hali widowiskowo-sportowej w Międzyrzecu PodlaskimAutor komentarza: nickjoeaTreść komentarza: https://www.linkedin.com/pulse/livestream-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-live-free-nba-preseason-/ https://www.linkedin.com/pulse/live-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-free-nba-preseason-basketball-/Data dodania komentarza: 04.10.2022, 01:39Źródło komentarza: Sebastian Szymański po raz kolejny zagrał w reprezentacji PolskiAutor komentarza: nickjoeaTreść komentarza: https://www.linkedin.com/pulse/live-brooklyn-nets-vs-philadelphia-76ers-free-nba-preseason-basketball-/ https://www.linkedin.com/pulse/watch-brooklyn-nets-vs-philadelphia-76ers-live-nba-3-october-2022-/ https://www.linkedin.com/pulse/livestream-brooklyn-nets-vs-philadelphia-76ers-live-free-nba-preseason-/ https://www.linkedin.com/pulse/san-francisco-49ers-vs-los-angeles-rams-live-free-monday-night-/ https://www.linkedin.com/pulse/livestream-49ers-vs-rams-live-free-nfl-monday-night-football-3-/ https://www.linkedin.com/pulse/watch-los-angeles-rams-vs-san-francisco-49ers-live-stream-free-/ https://www.linkedin.com/pulse/livestream-san-francisco-49ers-vs-los-angeles-rams-live-free-mnf-/ https://www.linkedin.com/pulse/watch-49ers-vs-rams-live-stream-free-monday-night-football-online-/Data dodania komentarza: 04.10.2022, 00:22Źródło komentarza: Mamy ulotkę dołączaną do tabletek jodku potasu. Treść może zaskoczyć
Reklama
Reklama